Druzy tarczy nerwu wzrokowego – objawy, leczenie i diagnostyka
Druzy tarczy nerwu wzrokowego powstają z powodu złogów zbudowanych z hialiny, które znajdują się przy części przedblaszkowej wewnątrzgałkowego odcinka nerwu wzrokowego. To zmiany wrodzone, które powstają na skutek gromadzenia się naturalnych produktów przemiany materii. Złogi powstają z powodu nieprawidłowego metabolizmu włókien nerwu wzrokowego, złogi wapnia odkładające się we włóknach nerwu wzrokowego a także formowanie złogów w postaci druzd.
Objawy
Na początku choroba rozwija się praktycznie bezobjawowo. Część pacjentów może odczuwać zaburzenia w centralnym polu widzenia i zaburzenia ostrości wzroku. Zaburzenia w obrębie pola widzenia często występują w zakresie jednego oka, ale są rekompensowane przez drugie, dlatego często ten objaw jest praktycznie niezauważalny. Tego typu zaburzenie występuje u około 60-88% pacjentów. Przyjmuje się jednak, że choroba przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo. Druzy tarczy nerwu wzrokowego mogą także rozwinąć się z powodu powikłań naczyniowych, takich jak zator tętnicy środkowej siatkówki, zakrzep żyły środkowej siatkówki oraz przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego.
Diagnostyka
Diagnostyka druzd tarczy nerwu wzrokowego ze względu na brak objawów lub ich niejednoznaczność jest znacznie utrudniona. Pacjenci rzadko zgłaszają się do okulisty, gdyż objawy są praktycznie nieodczuwalne. Chorobę najczęściej diagnozuje się przy okazji rutynowych badań. Dla lejarza sygnałem ostrzegawczym może być występowanie:
- wypełnienia fizjologicznego zagłębienia tarczy,
- nieprawidłowy układ i krętość naczyń w obrębie tarczy,
- uniesienie tarczy oraz jej nierówny grudkowaty obrys.
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC stosuje się kilka różnych badań. Pacjent może być narażony również na powstanie druzd głębokich, dlatego dodatkowo wykonuje się:
- tomografię komputerową, która pokazuje ograniczone, silnie uwapnione zmiany w obrębie tarczy nerwu wzrokowego,
- angiografię fluoresceinową, w której stwierdza się charakterystyczną autofluorescencję (samoistne świecenie) druz we wczesnej fazie badania i znaczną hiperfluorescencję (świecenie tarczy wybarwionej fluoresceiną),
- badanie ultrasonograficzne (USG), w którym druzy widoczne są jako mocno wysycone, hiperechogenne (nadmiernie odbijające ultradźwięki) ogniska na powierzchni lub w głębszych warstwach tarczy.
Leczenie
Niestety nie ma jednoznacznej metody leczenia druzd tarczy nerwu wzrokowego. Nie można zatrzymać tego procesu czy odwrócić. Jest to naturalny efekt starzenia się organizmu i nie można go powstrzymać leczeniem. Na szczęście choroba nie jest uciążliwa, jej objawy są delikatne, i nie ma zagrożenia utraty wzroku czy jego znacznego pogorszenia. Pacjentom zalecana jest obserwacja, stawianie się na kontrole, aby obok druzd nie wystąpiły inne schorzenia. Raz w roku chorzy powinni przychodzić na wizytę kontrolną, aby leczyć powikłania naczyniowe. W przypadku wystąpienia choroby u jednej osoby, badaniu powinny zostać poddane pozostałe w rodzinie, gdyż istnieje realne zagrożenie, że także one mogą w przyszłości borykać się z tą chorobą. Druzy mogą występować równolegle ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, zespołem Ushera, zespołem Almstroma i pasmami naczyniastymi.
PAMIĘTAJ!
- Druzdy tarczy nerwu wzrokowego to choroba genetyczna. W przypadku postawienia diagnozy warto zachęcić pozostałych członków rodziny do wykonania badania.
- W większości przypadków schorzenie objawia się lekkim pogorszeniem wzroku. Nie powinno się go pod żadnym pozorem ignorować i jak najszybciej zgłosić do lekarza, choroba może prowadzić do niedokrwiennej neuropatii wzrokowej!
- Stała obserwacja w Centrum OCULISTIC pozwala na wykrycie ewentualnych powikłań i ich szybkie wyleczenie.