Centralna surowicza retinopatia (CSR) – objawy, diagnostyka i leczenie

 

Centralna surowicza retinopatia (CSR) jest schorzeniem występującym najczęściej u osób w wieku między 30-50 rokiem życia. Spowodowana jest przeciekiem płynu surowiczego najczęściej pod plamkę żółtą. Objawia się pogorszeniem widzenia centralnego zazwyczaj w jednym oku, rzadziej obydwu,  zatarciem- zamgleniem centralnej części pola widzenia  i zmianą wielkości widzianych przedmiotów w porównaniu do oka zdrowego. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Występowanie choroby bardzo często wiąże się ze stresującym trybem życia.

Do niedawna choroba ta leczona była zachowawczo (krople, tabletki). W chwili obecnej dysponujemy skutecznymi metodami leczenia (iniekcja anty-VEGF, laseroterapia). Szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia daje możliwość praktycznie pełnego wyleczenia tej choroby.

 

Objawy

Choroba dotyka zazwyczaj mężczyzn w przedziale wiekowym od 30 do 50 roku życia. Nagłe pogorszenie ostrości widzenia jest najbardziej charakterystycznym objawem początku choroby surowiczej. Często zdarza się, że wywołana przez tą chorobę wada wzroku korygowana jest okularami przez co opóźnia to rozpoznanie choroby, a co za tym idzie- nie leczy przyczyny.
Pozostałe objawy, które mogą występować w tej chorobie, to między innymi:

  • zaburzenia w widzeniu kontrastu,
  • dysfunkcje widzenia w ciemności,
  • dodatni wynik testu Amslera- krzywienie się obrazu,
  • paracentralny mroczek w badaniu pola widzenia.

 

Diagnostyka

W Centrum Okulistycznym OCULISTIC do diagnozy choroby używa się optycznej koherentnej tomografii (OCT), angio-OCT ewentualnie angiografi fluoresceinowej (AF). Dzięki wynikom uzyskanym w trakcie badań, lekarz okulista może ustalić tok leczenia.

 

Leczenie

Do leczenia centralnej retinopatii surowiczej wykorzystywane są różne metody, jednakże podstawowymi zabiegami wykonywanymi w Centrum Okulistycznym OCULISTIC są:

  • iniekcje doszklistkowe – mają za zadanie przyspieszenie osuszenia wysięku i obkurczenie naczyń krwionośnych,
  • laseroterapia:
    – mikropulsowy laser żółty
    – laser ogniskowy krótkopulsowy, zielony
    – laser 2RT, regenerująco-odmładzający

 

PAMIĘTAJ!

  • Centralna surowicza retinopatia dotyczy głównie mężczyzn w przedziale wiekowym 30-50 lat
  • Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, stres psychiczny oraz stosowanie steroidów nasila chorobę
  • Centralna surowicza retinopatia często atakuje tylko jedno oko. Pogorszenie ostrości widzenia jest rekompensowane przez drugie zdrowe oko, w wyniku czego choroba może przez długi czas rozwijać się niezauważona.
  • Nagłe pojawienie się wady wzroku szczególnie nadwzroczności (np. +1 D) powinna nas zaniepokoić i zmobilizować nas do jak najszybszej diagnostyki okulistycznej.