Plamka żółta – objawy, leczenie i diagnostyka AMD

Obecnie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwinięty jest zwyrodnienie plamki żółtej (czyli centralnej części siatkówki znajdującej się na dnie oka, która odpowiada za ostre widzenia z bliska i z daleka)- AMD. Choroba ta zwykle rozpoczyna się wieku 45-55 lat, ale coraz częściej chorują na nią coraz młodsze osoby.

Czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka należą okoliczności takie jak:

 • wiek powyżej 40. lat,
 • czynniki genetyczne,
 • jasny kolor oczu,
 • choroby przewlekłe,

AMD jest chorobą dziedziczną, dlatego jeśli u Twoich bliskich wystąpiły problemy z plamką żółtą, należy zgłosić się do okulisty w celu wykonania badań profilaktycznych.

Objawy

W początkowej fazie choroba może przebiegać bezobjawowo- jest to najczęściej postać sucha (łatwa do zdiagnozowania w badaniu okulistycznym). U ok 20% chorych postać sucha przechodzi w postać wysiękową, o dużo bardziej dramatycznym przebiegu, bardzo szybko odbierając widzenie.

Do głównych objawów AMD zaliczyć możemy:

 • krzywienie, deformacja centralnych części widzianego obrazu, szczególnie z bliska
 • zamglenie, zatarcie centralnego pola widzenia
 • ,,uciekanie i znikanie” liter podczas czytania

Czynniki ryzyka:

 • wiek
 • czynniki genetyczne
 • nikotynizm
 • jasny kolor tęczówki
 • nadwzroczność
 • choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca)
 • cukrzyca
 • nadmierna ekspozycja na światło

Pamiętaj! Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą, którą można dziedziczyć. Wczesne wykrycie AMD daje szanse na utrzymanie prawidłowego widzenia, dlatego ważne jest by osoby znajdujące się w grupie ryzyka regularnie odwiedzały lekarza okulistę i poddawały się badaniu dna oka.

Diagnostyka

 

 • badanie w lampie szczelinowej- po uprzednim rozszerzeniu źrenic
 • badanie OCT
 • badanie angioOCT
 • angiografia fluoresceinowa AF ewentualnie angiografia indocyjaninowa

Wyróżniamy dwa typy AMD:

AMD postać sucha

AMD postać wysiękowa

 

Postać sucha AMD

Postać sucha zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) związana jest z występowaniem tzw. druzów, czyli złogów przemiany materii siatkówki i/lub przegrupowania barwnika i/lub zaniku barwnika. Często przebiega bezobjawowo.

Leczenie

Do tej pory nie było sposobu na skuteczne leczenie suchego AMD. Starano się jedynie opóźniać rozwój choroby lub jej przejścia w AMD wysiękowe poprzez stosowanie preparatów witaminowych, diety bogatej w warzywa i owoce, rzucenie tytoniu oraz obniżając poziom cholesterolu.
Z początkiem 2016 roku chorzy na zwyrodnienie plamki żółtej w formie suchego AMD, dostali szansę walki z tą chorobą, dzięki nowoczesnej technologii jaką zapewnia Laser 2RT (ang. Retinal Rejuvenation Therapy– terapia odmładzająca-regenerująca siatkówkę oka). Centrum Okulistyczne Oculistic w Zielone Górze już od blisko 5 lat z powodzeniem stosuje tę terapię, dając szansę pacjentom na poprawę i zachowanie dobrego widzenia.

Laser 2RT stymuluje naturalny proces regeneracji oka, lecząc wczesne stadia zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD suche). Praca Lasera 2RT polega na wysyłaniu nanosekundowych impulsów światła laserowego o niskiej energii skierowanych na ściśle określone obszary siatkówki.

Zabieg Laserem 2RT jest krótki– czas trwania nie przekracza zazwyczaj 10 minut, bezbolesny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga pobytu w szpitalu. Ważne jest też, że powikłania lub działania niepożądane występują niezwykle rzadko. Po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności. Na rezultat zabiegu Laserem 2RT najczęściej trzeba poczekać około 3-6 miesięcy- jest to czas potrzebny na zmniejszenie ilości lub wielkości druzów. Warto wspomnieć, że jest to sprawa bardzo indywidualna i pacjenci informują o poprawie jakości widzenia czasem już po 2 tygodniach od zabiegu.
Należy pamiętać, że zwyrodnienie plamki żółtej AMD to choroba przewlekła, a jej leczenie to ciągły proces, trwający całe życie pacjenta, dlatego konieczne będzie regularne odwiedzanie okulisty i kontrolowanie rozwoju choroby, by odpowiednio wcześniej zareagować i nie dopuścić do utraty zdolności centralnego widzenia.

AMD  wysiękowe (mokre)

AMD wysiękowe związane jest z nieprawidłową angiogenezą, czyli rozrostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych w warstwie podsiatkówkowej, które w konsekwencji ją uszkadzają. Naczynia te są bardzo delikatne, łatwo pękają i mogą być źródłem krwotoków, które z kolei mogą prowadzić do bliznowacenia.

Najczęstszym objawem jest nagłe, lub stopniowe pogarszanie widzenia centralnego, zamazywanie, zniekształcanie obrazu lub ciemna plama w centralnym polu widzenia.

Wysiękowe (mokre) AMD postępuje o wiele szybciej niż AMD suche. Każde 2 tygodnie zwłoki w rozpoczęciu leczenia mogą powodować nieodwracalne obniżenie ostrości nawet o 1 rząd wg tablicy Snellena.

Szacuje się, że nieleczone AMD w 80-90% przypadków powoduje utratę wzroku.
Wszystkie przypadki wysiękowego AMD uznawane są za pilne! Jeśli więc zdiagnozowano u Ciebie AMD wysiękowe zgłoś się jak najszybciej do naszego Centrum Okulistycznego Oculistic w Zielonej Górze i zacznij walkę z chorobą!

Leczenie

W przypadku stwierdzenia wysiękowego AMD należy jak najszybciej zacząć leczenie, które polega na doszklistkowych iniekcjach. Najczęstszymi lekami podawanymi są:

 1. Lucentis (ranibizumab) – należy on do grupy leków hamujących czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (anty-VEGF). Lek ten zapobiega pojawieniu się dalszych zmian w oku, a nawet może częściowo odwrócić występujące już wcześniej zmiany.
 2. Eyelea (aflibercept) – lek będący białkiem fuzyjnym, które nie tylko wiąże VEGF ale również z innym białkiem określanym jako łożyskowy czynnik wzrostu (PIGF), który również występuje w nadmiernej ilości w siatkówce osób chorych na wysiękowe AMD.
 3. Beovu (brolucizumab) – podobnie jak Lucentis należy do grupy leków hamujących czynnik wzrostu śródbłonka naczyń (anty-VEGF), posiada natomiast znacznie mniejszą cząsteczkę leku oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych jest skuteczniejszy i można go podawać znacznie rzadziej niż pozostałe leki.

PAMIĘTAJ!

 • Nie bagatelizuj pierwszych objawów- gdy linie proste wydają ci się zdeformowane, falujące, centralne pole widzenia staje się niewyraźne a rozpoznawanie kolorów staje się trudne lub wręcz niemożliwe- pilnie skonsultuj się z lekarzem okulistą i poproś o zbadanie dna oka!
 • Postać suchą AMD leczy się laserem 2RT, postać mokrą (wysiękową) AMD- iniekcjami doszklistkowymi.
 • AMD jest chorobą przewlekłą, jej leczenie trwa całe życie i ma na celu niedopuszczenie do utraty możliwości szczegółowego widzenia.
 • Szacuje się, że nieleczone AMD w 80-90% przypadków powoduje utratę wzroku.

 

Co warto wiedzieć przed leczeniem AMD laserem 2RT?

 • zabieg laserem 2RT jest krótki i niebolesny
 • czas trwania zabiegu nie przekracza 10 minut
 • zabieg laserem 2RT jest nieinwazyjny i bezpieczny
 • powikłania występują niezwykle rzadko i nie zagrażają życiu i zdrowiu

lek. Małgorzata Ostrowska

Absolwentka wydziału lekarskiego Wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2001 roku związana z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Zielonej Górze.

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i nefrologii.

Bierze czynny udział w edukacji przyszłej kadry medycznej Zielonogórskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stale podnoszone kwalifikacje zawodowe zapewniają wysoką jakość świadczonych usług. Zadowolenie Pacjentów odzwierciedla  pasję, empatię i doświadczenie, z jakimi wykonuje zawód lekarza.

Zajmuje się leczeniem i diagnostyką u osób dorosłych:

 • stanów przedcukrzycowych,
 • hipoglikemii reaktywnej,
 • insulinooporności,
 • otyłości,
 • cukrzycy : typu 1, typu 2, w czasie ciąży i innych postaci cukrzycy,
 • powikłań cukrzycy: min. cukrzycowej choroby nerek, polineuropatii cukrzycowej,
 • chorób nerek,
 • niewydolności nerek w każdym stadium zaawansowania

Ponadto:

 • przygotowaniem kobiet z cukrzycą do ciąży,
 • zapobieganiem cukrzycy i zaburzeniom metabolicznym z nią powiązanych,
 • poradnictwem w zakresie zasad prozdrowotnego trybu życia, diety cukrzycowej i aktywności fizycznej,​
 • kwalifikacją do leczenia nerkozastępczego.

Holistyczne podejście do Pacjenta zapewnia kompleksową opiekę medyczną obejmującą:  diagnostykę, szeroką edukację i leczenie chorych.

Anna Kołkowska

Kosmetolog, inżynier biomedyczny, akredytowany couch VCC – wiedza ze wszystkich tych dziedzin pozwala jej nawiązać właściwy kontakt ze swoimi Pacjentami, zapewnić im nie tylko komfort psychiczny podczas wykonywanych zabiegów, ale przede wszystkim dobrać odpowiednią do ich potrzeb terapię zabiegową. Jest miłośniczką holistycznego podejścia - łącząca wiedzę z pogranicza kosmetologii i medycyny. Jej atut to znajomość trendów w modzie, wizażu i stylizacji. Pasjonatka zaawansowanych technologii - stale doskonaląca swoje umiejętności.

Jakub Sobkiewicz

Terapeuta Spa & Wellness specjalizujący się w masażach orientalnych i ajurwedyjskich. Ukończył wiele szkoleń zabiegowych z najdalszych zakątków świata. Pasjonat technik samorozwoju, który wciąż poszukuje nowych inspiracji zawodowych. Obecnie zafascynowany zabiegami pielęgnacyjnymi na oko i jego okolice - wspiera nasze Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka wykonując m in. zabieg masażu oka z wykorzystaniem specjalnych olejów naturalnych. W pracy z Pacjentem cechuje go profesjonalizm, sumienność oraz uśmiech. Prywatnie fan sportu oraz dobrej muzyki.

dr n. med. Piotr Woźniak

Specjalizację z okulistyki uzyskał po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego w  Klinice i Katedrze Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Studiów Podyplomowych Medycyny Estetycznej WUM.  Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Wybrane, nowoczesne  metody terapii stanów przewlekłych związanych z zaburzeniami powierzchni oka". Prowadził badania naukowe w  Katedrze Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Odbył staż chirurgii refrakcyjnej w London Vision Clinic. Członek  Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Refrakcyjnej  International Society of Refractive Surgery (ISRS) w San Francisco.  Członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO). Praktykę kliniczną zdobywał w Austrii, Brazylii oraz Turcji. Recenzent prac naukowych w anglojęzycznych czasopismach okulistycznych. Autor licznych wystąpień na kongresach krajowych i międzynarodowych. Zaangażowany w rozwój nowatorskich technologii obrazowania przedniego i tylnego odcinka oka.

 

 

Najkrótszy krok
do pierwszej wizyty!Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj

Katarzyna Noskowicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Powstańców Śląskich we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej na kierunku optyka - specjalizacja optometria.
Swoje praktyczne doświadczenie optometryczne z pacjentami zdobywa od 2014 roku badając wzrok we własnym gabinecie jak również współpracując z salonami optycznymi.
Specjalizuje się w badaniu wad refrakcji tzn. krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu.
Regularnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, poznając aktualne nowości i rekomendacje w leczeniu chorób oczu.
Chętnie uczestniczy również w akcjach promocyjnych dotyczących ochrony zdrowia i popularyzacji świadomości o chorobach oczu.

dr n. med. Mariusz Budaj

OPTOMETRYSTA, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - stopień doktora w dyscyplinie nauki medyczne uzyskał w 2021r. FIZYK, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - tytuł magistra fizyki uzyskał w 2000r.
Ukończył studia podyplomowe w zakresie OPTYKI OKULAROWEJ w 2002r., OPTOMETRII w 2006r.
i NIESTACJONARNE STUDIUM METODOLOGII BADAŃ NAUKOWYCH w 2018r.
Ukończył liczne kursy szkolenia w zakresie optometrii, kontaktologii w kraju i za granicą, w tym organizowane przez producentów soczewek okularowych i soczewek kontaktowych.
Ukończył kursy polskiego języka migowego pierwszego i drugiego stopnia w Polskim Związku Głuchych.
Jest autorem i współautorem kilku publikacji naukowych.
Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych miękkich, sztywnych(w tym RGP),protetycznych
w szczególności w zakresie dużych wad wzroku, doborze soczewek okularowych u osób słabosłyszących, doborze soczewek okularowych i pomocy optycznych u osób słabowidzących.
Prowadzi także prywatną praktykę optometryczną w Poznaniu.

 

 

lek. Natalia Michalewicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie na Wydziale Lekarskim II z sukcesem ukończyła kierunek lekarsko-dentystyczny uzyskując tytuł Lekarza Dentysty. Prywatnie i zawodowo ogromna pasjonatka  holistycznego podejścia do zdrowia.

W zakresie Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej zwolenniczka poprawy wyglądu twarzy oraz opóźnienia procesu starzenia skóry w sposób jak najmniej inwazyjny, subtelny, ale wyraźny. Mocno osadzona w trendach beauty, które śledzi na kongresach adresowanych tylko dla lekarzy. Wykonuje między innymi zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego - wypełnianie bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek czy też ust metodą klasyczną. Toksynę botulinową (botoks) wykorzystuje do pracy w obrębie zmarszczek poziomych i pionowych czoła, kurzych łapek czy też mięśni żwaczy Pacjenta.

W jej codziennej pracy medycyna estetyczna spotyka się ze stomatologią stanowiąc harmonijny byt. Likwidowanie problemów z bruksizmem czy wyrównywanie asymetrii po leczeniu ortodontycznym wad zgryzu u Pacjenta utwierdza ją w przekonaniu, że skóra pełna blasku w połączeniu ze zdrowym białym uśmiechem to duet, który mocno wpływa na jakość naszego życia i na relacje z innymi ludźmi.

Dyskrecja, empatia, wyrozumiałość, dbałość o detale, a także wyczucie estetyki piękna pozwala jej na zachowanie dobrej relacji na linii Pacjent-Lekarz.

Nie wiesz jaki zabieg wybrać?
Umów się na konsultacjęAdministratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj