Zakrzep żyły środkowej siatkówki (CRVO) – objawy, leczenie i diagnostyka

Zakrzep żyły środkowej siatkówki CRVO powstaje w momencie, gdy dojdzie do zamknięcia światła głównej żyły siatkówki. Powstanie zakrzepu powoduje stwardnienie tętnicy środkowej siatkówki, która z kolei uciska ściany żył siatkówki prowadząc do zaburzeń w przepływie krwi. Z tego powodu pacjent zaczyna odczuwać wyraźne pogorszenie wzroku. Choroba występuje głównie u pacjentów w podeszłym wieku, po 65. roku życia. Występuje jeszcze postać niedokrwienną zakrzepu żyły środkowej siatkówki CRVO, która pojawia się u około 1/4 chorych.

Przyczyny

Główną przyczyną rozwijającej się choroby jest wiek. W zależności od przyczyny choroby wdraża się różnorodne metody leczenia. Istnieje jeszcze wiele czynników powodujących CRVO :

 • zaawansowany wiek,
 • cukrzyca,
 • otyłość,
 • stany zapalne naczyń,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • stosowanie leków antykoncepcyjnych,
 • nadużywanie alkoholu i tytoniu,
 • choroby autoimmunologiczne.

Objawy

Charakterystycznym objawem dla CRVO jest bezbolesne i stosunkowo nagłe pogorszenie wzroku. Gdy tylko wystąpi taki objaw należy zgłosić się do lekarza! W nasilonych przypadkach zakrzep żyły środkowej siatkówki CRVO wywołuje zaburzenia reakcji źrenicy. Świadczy to o dużym niedokrwieniu siatkówki.

Diagnostyka

W celu postawienia trafnej diagnozy w Centrum Okulistycznym OCULISTIC wykonuje się badanie dna oka. Podczas badania okulista z pewnością od razu zauważy kręte, poszerzone naczynia żylne i obrzęki zajmujące cały obszar siatkówki. Oprócz tego wykonuje się także badanie angiografii fluoresceinowej, które polega na podaniu kontrastu, ujawniającego patologiczne zmiany. Substancja ukazuje przepływ przez naczynia siatkówki, dzięki czemu można stwierdzić czy są one drożne czy też nie oraz na jakim etapie dochodzi do zakrzepu. Pojawiające się przecieki substancji sugerują rozwijanie się zmian chorobowych. W przypadku CRVO nie występuje „świecenie naczyń”. Choroba CRVO zajmuje znaczną część siatkówki a nawet jej całość w odróżnieniu od BRVO, które jest mniej rozległe.

Leczenie

Niestety mamy złą informacje dla pacjentów u których stwierdzi się CRVO. W tej chwili nie istnieje skuteczna metoda zapobiegania chorobie i jej leczenia. Aby zapobiec wystąpieniu CRVO należy wyeliminować występujące choroby przewlekłe prowadzące do powstawania schorzenia. W przypadku długo trwającego obrzęku plamki oraz neowaskularyzacji, stosuje się laseroterapię siatkówki (panfotokoagulacja siatkówki i fotokoagulacja ogniskowa). Centrum Okulistyczne OCULISTIC posiada najnowocześniejszy sprzęt do leczenia chorób związanych z układem wzrokowym. W naszym centrum wykorzystujemy 2 lasery: 2RT oraz laser Valon typu Multispot. Oba są w pełni bezpieczne dla pacjenta. Impulsy emitowane przez urządzenia skutecznie niszczą niedokrwione miejsca na siatkówce. Laseroterapia również zmniejsza obrzęk siatkówki, jednak w tym celu stosowane są głównie iniekcje doszklistkowe anty VEGF (Lucentis), z użyciem preparatów przeciwkrzepliwych oraz kortykosteroidów. Jeśli lekarz sugeruje zabieg laserowy nie warto się wahać, tego typu metoda leczenia jest bardzo bezpieczna, praktycznie bezbolesna, nie wywołuje powikłań, a ponadto jest bardzo skuteczna. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a pacjent nie wymaga długiej rekonwalescencji. Pierwsze efekty terapii powinny być widoczne po upłynięciu od 6 do 12 miesięcy. Nawet po zabiegu pacjent powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza okulisty. Niestety CRVO często powraca. U 10% pacjentów w przeciągu 2 lat rozwija się kolejny zakrzep i następuje nawrót choroby.

PAMIĘTAJ!

 • Szczególnie osoby u których występuje nadciśnienie są zagrożone zakrzepem żyły środkowej siatkówki CRVO. By zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby układu wzrokowego należy kompleksowo zadbać o dobry stan układu krążenia.
 • W przypadku wystąpienia objawów (nagłe pogorszenie wzroku) należy bezzwłocznie zgłosić się do okulisty.
 • W przeciągu 2 lat po wyleczeniu choroby u części chorych powstaje kolejny zakrzep, dlatego pacjent po zakończeniu terapii powinien być pod stałym nadzorem okulisty.

Co warto wiedzieć o laseroterapii 2RT i laserem Valon typu Multispot?

 • Zabieg laserowy w Centrum OCULISTIC przebiega bardzo szybko i zwykle nie przekracza 10 minut.
 • Zabiegi są nieinwazyjne i bezpieczne.
 • Stosowane są również w takich schorzeniach jak retinopatia cukrzycowa i AMD.

lek. Małgorzata Ostrowska

Absolwentka wydziału lekarskiego Wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2001 roku związana z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Zielonej Górze.

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i nefrologii.

Bierze czynny udział w edukacji przyszłej kadry medycznej Zielonogórskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stale podnoszone kwalifikacje zawodowe zapewniają wysoką jakość świadczonych usług. Zadowolenie Pacjentów odzwierciedla  pasję, empatię i doświadczenie, z jakimi wykonuje zawód lekarza.

Zajmuje się leczeniem i diagnostyką u osób dorosłych:

 • stanów przedcukrzycowych,
 • hipoglikemii reaktywnej,
 • insulinooporności,
 • otyłości,
 • cukrzycy : typu 1, typu 2, w czasie ciąży i innych postaci cukrzycy,
 • powikłań cukrzycy: min. cukrzycowej choroby nerek, polineuropatii cukrzycowej,
 • chorób nerek,
 • niewydolności nerek w każdym stadium zaawansowania

Ponadto:

 • przygotowaniem kobiet z cukrzycą do ciąży,
 • zapobieganiem cukrzycy i zaburzeniom metabolicznym z nią powiązanych,
 • poradnictwem w zakresie zasad prozdrowotnego trybu życia, diety cukrzycowej i aktywności fizycznej,​
 • kwalifikacją do leczenia nerkozastępczego.

Holistyczne podejście do Pacjenta zapewnia kompleksową opiekę medyczną obejmującą:  diagnostykę, szeroką edukację i leczenie chorych.

Anna Kołkowska

Kosmetolog, inżynier biomedyczny, akredytowany couch VCC – wiedza ze wszystkich tych dziedzin pozwala jej nawiązać właściwy kontakt ze swoimi Pacjentami, zapewnić im nie tylko komfort psychiczny podczas wykonywanych zabiegów, ale przede wszystkim dobrać odpowiednią do ich potrzeb terapię zabiegową. Jest miłośniczką holistycznego podejścia - łącząca wiedzę z pogranicza kosmetologii i medycyny. Jej atut to znajomość trendów w modzie, wizażu i stylizacji. Pasjonatka zaawansowanych technologii - stale doskonaląca swoje umiejętności.

Jakub Sobkiewicz

Terapeuta Spa & Wellness specjalizujący się w masażach orientalnych i ajurwedyjskich. Ukończył wiele szkoleń zabiegowych z najdalszych zakątków świata. Pasjonat technik samorozwoju, który wciąż poszukuje nowych inspiracji zawodowych. Obecnie zafascynowany zabiegami pielęgnacyjnymi na oko i jego okolice - wspiera nasze Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka wykonując m in. zabieg masażu oka z wykorzystaniem specjalnych olejów naturalnych. W pracy z Pacjentem cechuje go profesjonalizm, sumienność oraz uśmiech. Prywatnie fan sportu oraz dobrej muzyki.

dr n. med. Piotr Woźniak

Specjalizację z okulistyki uzyskał po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego w  Klinice i Katedrze Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Studiów Podyplomowych Medycyny Estetycznej WUM.  Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Wybrane, nowoczesne  metody terapii stanów przewlekłych związanych z zaburzeniami powierzchni oka". Prowadził badania naukowe w  Katedrze Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Odbył staż chirurgii refrakcyjnej w London Vision Clinic. Członek  Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Refrakcyjnej  International Society of Refractive Surgery (ISRS) w San Francisco.  Członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO). Praktykę kliniczną zdobywał w Austrii, Brazylii oraz Turcji. Recenzent prac naukowych w anglojęzycznych czasopismach okulistycznych. Autor licznych wystąpień na kongresach krajowych i międzynarodowych. Zaangażowany w rozwój nowatorskich technologii obrazowania przedniego i tylnego odcinka oka.

 

 

Najkrótszy krok
do pierwszej wizyty!Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj

Katarzyna Noskowicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Powstańców Śląskich we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej na kierunku optyka - specjalizacja optometria.
Swoje praktyczne doświadczenie optometryczne z pacjentami zdobywa od 2014 roku badając wzrok we własnym gabinecie jak również współpracując z salonami optycznymi.
Specjalizuje się w badaniu wad refrakcji tzn. krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu.
Regularnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, poznając aktualne nowości i rekomendacje w leczeniu chorób oczu.
Chętnie uczestniczy również w akcjach promocyjnych dotyczących ochrony zdrowia i popularyzacji świadomości o chorobach oczu.

dr n. med. Mariusz Budaj

OPTOMETRYSTA, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - stopień doktora w dyscyplinie nauki medyczne uzyskał w 2021r. FIZYK, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - tytuł magistra fizyki uzyskał w 2000r.
Ukończył studia podyplomowe w zakresie OPTYKI OKULAROWEJ w 2002r., OPTOMETRII w 2006r.
i NIESTACJONARNE STUDIUM METODOLOGII BADAŃ NAUKOWYCH w 2018r.
Ukończył liczne kursy szkolenia w zakresie optometrii, kontaktologii w kraju i za granicą, w tym organizowane przez producentów soczewek okularowych i soczewek kontaktowych.
Ukończył kursy polskiego języka migowego pierwszego i drugiego stopnia w Polskim Związku Głuchych.
Jest autorem i współautorem kilku publikacji naukowych.
Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych miękkich, sztywnych(w tym RGP),protetycznych
w szczególności w zakresie dużych wad wzroku, doborze soczewek okularowych u osób słabosłyszących, doborze soczewek okularowych i pomocy optycznych u osób słabowidzących.
Prowadzi także prywatną praktykę optometryczną w Poznaniu.

 

 

lek. Natalia Michalewicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie na Wydziale Lekarskim II z sukcesem ukończyła kierunek lekarsko-dentystyczny uzyskując tytuł Lekarza Dentysty. Prywatnie i zawodowo ogromna pasjonatka  holistycznego podejścia do zdrowia.

W zakresie Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej zwolenniczka poprawy wyglądu twarzy oraz opóźnienia procesu starzenia skóry w sposób jak najmniej inwazyjny, subtelny, ale wyraźny. Mocno osadzona w trendach beauty, które śledzi na kongresach adresowanych tylko dla lekarzy. Wykonuje między innymi zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego - wypełnianie bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek czy też ust metodą klasyczną. Toksynę botulinową (botoks) wykorzystuje do pracy w obrębie zmarszczek poziomych i pionowych czoła, kurzych łapek czy też mięśni żwaczy Pacjenta.

W jej codziennej pracy medycyna estetyczna spotyka się ze stomatologią stanowiąc harmonijny byt. Likwidowanie problemów z bruksizmem czy wyrównywanie asymetrii po leczeniu ortodontycznym wad zgryzu u Pacjenta utwierdza ją w przekonaniu, że skóra pełna blasku w połączeniu ze zdrowym białym uśmiechem to duet, który mocno wpływa na jakość naszego życia i na relacje z innymi ludźmi.

Dyskrecja, empatia, wyrozumiałość, dbałość o detale, a także wyczucie estetyki piękna pozwala jej na zachowanie dobrej relacji na linii Pacjent-Lekarz.

Nie wiesz jaki zabieg wybrać?
Umów się na konsultacjęAdministratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj