Zespół Suchego Oka

Zespół suchego oka to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w poszczególnych warstwach filmu łzowego. Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka w Klinice Paczała jest pierwszą placówką w Lubuskiem, która wykonuje pełną, profesjonalną diagnostykę oraz skuteczne leczenie tej niezwykle powszechnej dolegliwości oczu.

Przyczyny

Główną przyczyną Zespołu Suchego Oka jest dysfunkcja gruczołów Meiboma (MGD) – które są odpowiedzialne za produkcję lipidowej warstwy filmu łzowego, co skutkuje szybszym wyparowywaniem łez lub ich nieprawidłowym składem.

Łzy tworzą na powierzchni oka składający się z trzech warstw tzw. film łzowy:

 1. Warstwa lipidowa – zmniejsza parowanie, nawilża oko i poprawia widzenie
 2. Warstwa wodna – nawilża i odżywia rogówkę
 3. Warstwa śluzowa – poprawia przyleganie filmu łzowego do rogówki

Inne przyczyny zespołu suchego oka:

 • Zmiany hormonalne, dojrzały wiek
 • Choroby tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów
 • Czynniki środowiskowe (klimatyzacja, ogrzewanie, dym, zanieczyszczenia powietrza)
 • Długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych
 • Zakażenie nużeńcem
 • Długotrwała praca przed monitorem prowadząca do rzadkiego mrugania

Objawy

 • Uczucie piasku pod powiekami
 • Łzawienie
 • Niedobór lub brak łez
 • Podwyższona wrażliwość oczu na światło, wiatr, dym papierosowy
 • Swędzenie, pieczenie i ból oczu
 • Czasowe pogorszenie ostrości wzroku

Diagnostyka

W Klinice Paczała w Zielonej Górze do kompletnej diagnostyki zespołu suchego oka wykorzystuje się nowoczesne i innowacyjne sprzęty medyczne klasy PREMIUM:

Aparat LacryDIAG służący do badania powierzchni oka który wykonuje aż cztery nieinwazyjne testy w cztery minuty:

– NIBUT
– Interferometria
– Menisk łzowy
– Meibografia

LipiView – pierwszy i jedyny w Polsce – interferometr powierzchni oka służący do diagnostyki warstwy lipidowej filmu łzowego. Dzięki niemu możemy:

– ustalić jakość i wielkość wydzielania łez
– analizować dynamikę i prawidłowość mrugania
– ustalić anatomię i jakość gruczołów Meiboma
– zmierzyć grubość tłuszczowej – powierzchniowej warstwy filmu łzowego

Leczenie

Terapia IPL – LacrySTIM
Jedną z metod leczenia zespołu suchego oka w Klinice Paczała jest terapia IPL (intensywnym światłem impulsowym) wykonywana przy użyciu aparatu LacrySTIM. Jest to NIEINWAZYJNA I BEZBOLESNA metoda polegająca na zaaplikowaniu serii impulsów światła do górnej części policzka pobudzając nerw przywspółczulny, który reguluje pracę gruczołów Meiboma i gruczołu łzowego. Zmniejsza stan zapalny skóry i powiek.

Ważne:

 • POJEDYNCZY ZABIEG trwa krócej niż 10 minut
 • zalecane 1-2 tygodnie przerwy między kolejnymi zabiegami
 • 3-4 wizyty zabiegowe + 1 wizyta kontrolna

Oczekiwane wyniki leczenia IPL:

 • polepszenie jakości i ilości filmu łzowego
 • zmniejszenie objawów suchego oka
 • zmniejszenie stanu zapalnego skóry twarzy i powiek
 • mniejsza liczba zakażeń nużeńcami
 • długo utrzymujące się efekty leczenia (kilka miesięcy)

Terapia LipiFlow


LipiFlow – to nowość w Klinice Paczała. Jest to profesjonalna metoda leczenia dyskomfortu suchego oka wykorzystywana gdy inne popularne terapie okazują się nieskuteczne. Stosuje bezpieczny, kontrolowany masaż ciepłem i delikatnym pulsowaniem z zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni powiek, usuwając w ten sposób blokady w gruczołach Meiboma.

PAMIĘTAJ!

 1. Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka w Klinice Paczała jest pierwszą placówką w Lubuskiem, która wykonuje pełną, profesjonalną diagnostykę oraz skuteczne leczenie tej niezwykle powszechnej dolegliwości oczu.
 2. Praca przed monitorem komputera, centralne ogrzewanie, klimatyzowane pomieszczenia, złe oświetlenie, zanieczyszczenia powietrza, prowadzenie samochodu, długie czytanie oraz choroby ogólne takie jak: choroby tarczycy, cukrzyca, zespól Sjogrena i wiele innych to warunki do nadmiernego parowania łez, zmiany ich składu i wystąpienia dokuczliwych objawów.
 3. Zabiegi lecznicze Zespołu Suchego Oka są krótkie, bezbolesne, nie wymagają rozszerzenia źrenic i okresu rekonwalescencji.

 

lek. Małgorzata Ostrowska

Absolwentka wydziału lekarskiego Wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2001 roku związana z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Zielonej Górze.

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i nefrologii.

Bierze czynny udział w edukacji przyszłej kadry medycznej Zielonogórskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stale podnoszone kwalifikacje zawodowe zapewniają wysoką jakość świadczonych usług. Zadowolenie Pacjentów odzwierciedla  pasję, empatię i doświadczenie, z jakimi wykonuje zawód lekarza.

Zajmuje się leczeniem i diagnostyką u osób dorosłych:

 • stanów przedcukrzycowych,
 • hipoglikemii reaktywnej,
 • insulinooporności,
 • otyłości,
 • cukrzycy : typu 1, typu 2, w czasie ciąży i innych postaci cukrzycy,
 • powikłań cukrzycy: min. cukrzycowej choroby nerek, polineuropatii cukrzycowej,
 • chorób nerek,
 • niewydolności nerek w każdym stadium zaawansowania

Ponadto:

 • przygotowaniem kobiet z cukrzycą do ciąży,
 • zapobieganiem cukrzycy i zaburzeniom metabolicznym z nią powiązanych,
 • poradnictwem w zakresie zasad prozdrowotnego trybu życia, diety cukrzycowej i aktywności fizycznej,​
 • kwalifikacją do leczenia nerkozastępczego.

Holistyczne podejście do Pacjenta zapewnia kompleksową opiekę medyczną obejmującą:  diagnostykę, szeroką edukację i leczenie chorych.

Anna Kołkowska

Kosmetolog, inżynier biomedyczny, akredytowany couch VCC – wiedza ze wszystkich tych dziedzin pozwala jej nawiązać właściwy kontakt ze swoimi Pacjentami, zapewnić im nie tylko komfort psychiczny podczas wykonywanych zabiegów, ale przede wszystkim dobrać odpowiednią do ich potrzeb terapię zabiegową. Jest miłośniczką holistycznego podejścia - łącząca wiedzę z pogranicza kosmetologii i medycyny. Jej atut to znajomość trendów w modzie, wizażu i stylizacji. Pasjonatka zaawansowanych technologii - stale doskonaląca swoje umiejętności.

Jakub Sobkiewicz

Terapeuta Spa & Wellness specjalizujący się w masażach orientalnych i ajurwedyjskich. Ukończył wiele szkoleń zabiegowych z najdalszych zakątków świata. Pasjonat technik samorozwoju, który wciąż poszukuje nowych inspiracji zawodowych. Obecnie zafascynowany zabiegami pielęgnacyjnymi na oko i jego okolice - wspiera nasze Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka wykonując m in. zabieg masażu oka z wykorzystaniem specjalnych olejów naturalnych. W pracy z Pacjentem cechuje go profesjonalizm, sumienność oraz uśmiech. Prywatnie fan sportu oraz dobrej muzyki.

dr n. med. Piotr Woźniak

Specjalizację z okulistyki uzyskał po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego w  Klinice i Katedrze Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Studiów Podyplomowych Medycyny Estetycznej WUM.  Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Wybrane, nowoczesne  metody terapii stanów przewlekłych związanych z zaburzeniami powierzchni oka". Prowadził badania naukowe w  Katedrze Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Odbył staż chirurgii refrakcyjnej w London Vision Clinic. Członek  Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Refrakcyjnej  International Society of Refractive Surgery (ISRS) w San Francisco.  Członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO). Praktykę kliniczną zdobywał w Austrii, Brazylii oraz Turcji. Recenzent prac naukowych w anglojęzycznych czasopismach okulistycznych. Autor licznych wystąpień na kongresach krajowych i międzynarodowych. Zaangażowany w rozwój nowatorskich technologii obrazowania przedniego i tylnego odcinka oka.

 

 

Najkrótszy krok
do pierwszej wizyty!Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj

Katarzyna Noskowicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Powstańców Śląskich we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej na kierunku optyka - specjalizacja optometria.
Swoje praktyczne doświadczenie optometryczne z pacjentami zdobywa od 2014 roku badając wzrok we własnym gabinecie jak również współpracując z salonami optycznymi.
Specjalizuje się w badaniu wad refrakcji tzn. krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu.
Regularnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, poznając aktualne nowości i rekomendacje w leczeniu chorób oczu.
Chętnie uczestniczy również w akcjach promocyjnych dotyczących ochrony zdrowia i popularyzacji świadomości o chorobach oczu.

dr n. med. Mariusz Budaj

OPTOMETRYSTA, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - stopień doktora w dyscyplinie nauki medyczne uzyskał w 2021r. FIZYK, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - tytuł magistra fizyki uzyskał w 2000r.
Ukończył studia podyplomowe w zakresie OPTYKI OKULAROWEJ w 2002r., OPTOMETRII w 2006r.
i NIESTACJONARNE STUDIUM METODOLOGII BADAŃ NAUKOWYCH w 2018r.
Ukończył liczne kursy szkolenia w zakresie optometrii, kontaktologii w kraju i za granicą, w tym organizowane przez producentów soczewek okularowych i soczewek kontaktowych.
Ukończył kursy polskiego języka migowego pierwszego i drugiego stopnia w Polskim Związku Głuchych.
Jest autorem i współautorem kilku publikacji naukowych.
Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych miękkich, sztywnych(w tym RGP),protetycznych
w szczególności w zakresie dużych wad wzroku, doborze soczewek okularowych u osób słabosłyszących, doborze soczewek okularowych i pomocy optycznych u osób słabowidzących.
Prowadzi także prywatną praktykę optometryczną w Poznaniu.

 

 

lek. Natalia Michalewicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie na Wydziale Lekarskim II z sukcesem ukończyła kierunek lekarsko-dentystyczny uzyskując tytuł Lekarza Dentysty. Prywatnie i zawodowo ogromna pasjonatka  holistycznego podejścia do zdrowia.

W zakresie Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej zwolenniczka poprawy wyglądu twarzy oraz opóźnienia procesu starzenia skóry w sposób jak najmniej inwazyjny, subtelny, ale wyraźny. Mocno osadzona w trendach beauty, które śledzi na kongresach adresowanych tylko dla lekarzy. Wykonuje między innymi zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego - wypełnianie bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek czy też ust metodą klasyczną. Toksynę botulinową (botoks) wykorzystuje do pracy w obrębie zmarszczek poziomych i pionowych czoła, kurzych łapek czy też mięśni żwaczy Pacjenta.

W jej codziennej pracy medycyna estetyczna spotyka się ze stomatologią stanowiąc harmonijny byt. Likwidowanie problemów z bruksizmem czy wyrównywanie asymetrii po leczeniu ortodontycznym wad zgryzu u Pacjenta utwierdza ją w przekonaniu, że skóra pełna blasku w połączeniu ze zdrowym białym uśmiechem to duet, który mocno wpływa na jakość naszego życia i na relacje z innymi ludźmi.

Dyskrecja, empatia, wyrozumiałość, dbałość o detale, a także wyczucie estetyki piękna pozwala jej na zachowanie dobrej relacji na linii Pacjent-Lekarz.

Nie wiesz jaki zabieg wybrać?
Umów się na konsultacjęAdministratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj