Nawracające erozje rogówki

Zespół nawracających ubytków nabłonka rogówki (RCE) wywołuje nieprawidłowe przyleganie nabłonka rogówki przez co powstają uciążliwe ubytki. Choroba może praktycznie wystąpić u osób w każdym wieku, jednak najczęściej rozpoznawana jest ok. 50 roku życia. Cierpi na nią coraz więcej chorych mieszkający w krajach rozwijających się.

Przyczyny

Chorobę najczęściej wywołują urazy powierzchniowe rogówki. Może to być zadrapanie, nawet paznokciem lub przy pomocy drobnego przedmiotu. Nawracające erozje mogą być także skutkiem delikatnych urazów mechanicznych i mogą rozwinąć się nawet po wielu latach, kiedy to już zdążyliśmy zapomnieć o niewielkim urazie. Nawracające erozje bywają także problematyczne dla osób chorujących na cukrzycę, gdyż utrudniają jej skuteczne leczenie. Dokładne przyczyny powstawania erozji nie są jeszcze jednoznacznie określone. Być może odpowiedzialne są za to 2 enzymy, żalatynaz MMP-2 i MMP-9.

Objawy

Niezależnie od przyczyny powstania erozji rogówki jej objawami są silny ból, światłowstręt, łzawienie, przymglenie widzenia, a często także przekrwienie gałki ocznej. Objawy występują najczęściej rano, zaraz po przebudzeniu. Towarzyszący objawom spadek ostrości wzroku w okresach pomiędzy epizodami choroby zazwyczaj wraca do poziomu sprzed dolegliwości. Do trwałego obniżenia ostrości wzroku może dojść po kilkukrotnych, uporczywych, trudno gojących się nawrotach bądź też w przypadku centralnie umiejscowionej erozji.
W zespole nawrotowych erozji nabłonek rogówki bardzo łatwo zsuwa się z jej powierzchni. Jest to spowodowane jego złym przyleganiem do blaszki granicznej przedniej, co wiąże się z nieprawidłowościami w kompleksie przylegania nabłonkowo-stromalnego. Badania histologiczne wykazały przede wszystkim zmniejszenie ilości hemidesmosomów z towarzyszącym oddzieleniem błony podstawnej.

Leczenie

Jak sama nazwa wskazuje erozja ma skłonności do nawracania. Skuteczne leczenie jest trudne zarówno dla pacjenta jak i dla okulisty i często niestety nie przynosi zadowalających efektów. Można wyróżnić 4 sposoby leczenia nawracającej erozji rogówki

Leczenie farmakologiczne

Wskazane jest stosowanie kropli i maści do oczu, opatrunku uciskowego, które jednak nie sprawdzają się u wszystkich pacjentów. Maść warto stosować na noc, kiedy oczy są zamknięte. Podanie środków na noc zapobiega wysuszeniu rogówki przez wiele godzin podczas snu. Pacjenci borykający się z erozjami powinni stosować maści i krople regularne nawet do 3. miesięcy po ustąpienie ataku erozji. Dekstran i metyloceluloza przynoszą ulgę pacjentowi borykającemu się z erozjami. Środki hiperosmotyczne, które można znaleźć w popularnych maściach dostępnych w sklepach, zmniejszają obrzęk rogówki, co działa zarówno łagodząco na odczucia pacjenta, a także pozwalają na wiązanie się kompleksu wiążącego. Te substancje powinny być stosowane od 6. do nawet 12. miesięcy. Oczywiście dawki leków i intensywność ich przyjmowania należy skonsultować z lekarzem okulistą.

Lecznicze za pomocą soczewek kontaktowych

Kolejną metodą stosowaną w przypadku erozji jest wykorzystanie leczniczych soczewek kontaktowych, które skutecznie chronią rogówkę. U niektórych pacjentów zauważono, że soczewki wspomagają procesy regeneracyjne rogówki. Niestety jednak soczewki nie są w stanie zapobiec pojawianiu się nawracających erozji.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne podejmowane jest w momencie, gdy nie sprawdzi się leczenie farmakologiczne ani za pomocą soczewek kontaktowych. Tego typu metodę stosuje się także w przypadku częstych nawrotów dolegliwości subiektywnych albo też przy występowaniu powikłań. Podjęcie się leczenia chirurgicznego następuje po konsultacji z lekarzem, i jest zależne od nasilenia i miejsca występowania erozji, a także ogólnego stanu pacjenta.

Najczęściej wykonuje się usunięcie mechaniczne nabłonka rogówki i aplikowanie maści z opatrunkiem uciskowym. Jednak częstość nawrotów sięga w tej metodzie 18%. Do innych metod chirurgicznych należą:

 • keratektomia powierzchowna,
 • mikrokoagulacja czy
 • kauteryzacja błony Bowmana.

Jednak również przy zastsoswaniu tych metod nie ma 100% pewności, ze erozje nie będą powracały. Częstość nawrotów erozji po mechanicznym usunięciu nabłonka i keratektomii powierzchownej, np. wiertłem diamentowym, wynosi do 25%. Metoda ta pozostawia liczne nierówności i ziarnistości podnabłonkowe, utrzymujące się do 3 miesięcy po zabiegu. Ze względu na znaczne niebezpieczeństwo powstania odczynu zapalnego i bliznowacenia zabiegi te wykorzystywane są zazwyczaj u pacjentów z trudno gojącymi się nawrotowymi erozjami, po zastosowaniu innych metod leczenia.

Leczenie laserowe

Delikatne, powierzchniowe zmiany w rogówce można leczyć laserem Nd:YAG, po wcześniejszym usunięciu nieprawidłowego nabłonka rogówki lub poprzez nabłonek. Inną powszechnie wykorzystywaną metodą jest fotokeratektomia terapeutyczna (PTK). Laser ekscymerowy pomaga w modelowaniu lub usuwaniu niepotrzebnej tkanki z rogówki. Zabieg leczy powierzchniowe zmiany, dlatego jest mało inwazyjny i nie wywołuje praktycznie żadnych powikłań. Dzięki skutecznej fotokeratektomii można wyleczyć dolegliwości takie jak ból, światłowstręt, poprawić ostrość widzenia, usunąć niezborność nieregularną itp. Stwierdzono, iż na częstość nawrotów po PTK nie ma wpływu częstość nawrotów występująca przed tym zabiegiem, natomiast uważa się, iż ma znaczenie wiele innych czynników, z których zasadniczym jest sposób wykonania zabiegu. Zbyt mała strefa fotoablacji, płytka bądź niedokładna fotoablacja mogą spowodować znaczne zmniejszenie skuteczności zabiegu. Zabiegi można powtarzać, uzupełniając obszar erozji kolejnymi punktowymi fotoablacjami.

lek. Małgorzata Ostrowska

Absolwentka wydziału lekarskiego Wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2001 roku związana z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Zielonej Górze.

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i nefrologii.

Bierze czynny udział w edukacji przyszłej kadry medycznej Zielonogórskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stale podnoszone kwalifikacje zawodowe zapewniają wysoką jakość świadczonych usług. Zadowolenie Pacjentów odzwierciedla  pasję, empatię i doświadczenie, z jakimi wykonuje zawód lekarza.

Zajmuje się leczeniem i diagnostyką u osób dorosłych:

 • stanów przedcukrzycowych,
 • hipoglikemii reaktywnej,
 • insulinooporności,
 • otyłości,
 • cukrzycy : typu 1, typu 2, w czasie ciąży i innych postaci cukrzycy,
 • powikłań cukrzycy: min. cukrzycowej choroby nerek, polineuropatii cukrzycowej,
 • chorób nerek,
 • niewydolności nerek w każdym stadium zaawansowania

Ponadto:

 • przygotowaniem kobiet z cukrzycą do ciąży,
 • zapobieganiem cukrzycy i zaburzeniom metabolicznym z nią powiązanych,
 • poradnictwem w zakresie zasad prozdrowotnego trybu życia, diety cukrzycowej i aktywności fizycznej,​
 • kwalifikacją do leczenia nerkozastępczego.

Holistyczne podejście do Pacjenta zapewnia kompleksową opiekę medyczną obejmującą:  diagnostykę, szeroką edukację i leczenie chorych.

Anna Kołkowska

Kosmetolog, inżynier biomedyczny, akredytowany couch VCC – wiedza ze wszystkich tych dziedzin pozwala jej nawiązać właściwy kontakt ze swoimi Pacjentami, zapewnić im nie tylko komfort psychiczny podczas wykonywanych zabiegów, ale przede wszystkim dobrać odpowiednią do ich potrzeb terapię zabiegową. Jest miłośniczką holistycznego podejścia - łącząca wiedzę z pogranicza kosmetologii i medycyny. Jej atut to znajomość trendów w modzie, wizażu i stylizacji. Pasjonatka zaawansowanych technologii - stale doskonaląca swoje umiejętności.

Jakub Sobkiewicz

Terapeuta Spa & Wellness specjalizujący się w masażach orientalnych i ajurwedyjskich. Ukończył wiele szkoleń zabiegowych z najdalszych zakątków świata. Pasjonat technik samorozwoju, który wciąż poszukuje nowych inspiracji zawodowych. Obecnie zafascynowany zabiegami pielęgnacyjnymi na oko i jego okolice - wspiera nasze Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka wykonując m in. zabieg masażu oka z wykorzystaniem specjalnych olejów naturalnych. W pracy z Pacjentem cechuje go profesjonalizm, sumienność oraz uśmiech. Prywatnie fan sportu oraz dobrej muzyki.

dr n. med. Piotr Woźniak

Specjalizację z okulistyki uzyskał po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego w  Klinice i Katedrze Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Studiów Podyplomowych Medycyny Estetycznej WUM.  Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Wybrane, nowoczesne  metody terapii stanów przewlekłych związanych z zaburzeniami powierzchni oka". Prowadził badania naukowe w  Katedrze Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Odbył staż chirurgii refrakcyjnej w London Vision Clinic. Członek  Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Refrakcyjnej  International Society of Refractive Surgery (ISRS) w San Francisco.  Członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO). Praktykę kliniczną zdobywał w Austrii, Brazylii oraz Turcji. Recenzent prac naukowych w anglojęzycznych czasopismach okulistycznych. Autor licznych wystąpień na kongresach krajowych i międzynarodowych. Zaangażowany w rozwój nowatorskich technologii obrazowania przedniego i tylnego odcinka oka.

 

 

Najkrótszy krok
do pierwszej wizyty!Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj

Katarzyna Noskowicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Powstańców Śląskich we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej na kierunku optyka - specjalizacja optometria.
Swoje praktyczne doświadczenie optometryczne z pacjentami zdobywa od 2014 roku badając wzrok we własnym gabinecie jak również współpracując z salonami optycznymi.
Specjalizuje się w badaniu wad refrakcji tzn. krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu.
Regularnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, poznając aktualne nowości i rekomendacje w leczeniu chorób oczu.
Chętnie uczestniczy również w akcjach promocyjnych dotyczących ochrony zdrowia i popularyzacji świadomości o chorobach oczu.

dr n. med. Mariusz Budaj

OPTOMETRYSTA, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - stopień doktora w dyscyplinie nauki medyczne uzyskał w 2021r. FIZYK, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - tytuł magistra fizyki uzyskał w 2000r.
Ukończył studia podyplomowe w zakresie OPTYKI OKULAROWEJ w 2002r., OPTOMETRII w 2006r.
i NIESTACJONARNE STUDIUM METODOLOGII BADAŃ NAUKOWYCH w 2018r.
Ukończył liczne kursy szkolenia w zakresie optometrii, kontaktologii w kraju i za granicą, w tym organizowane przez producentów soczewek okularowych i soczewek kontaktowych.
Ukończył kursy polskiego języka migowego pierwszego i drugiego stopnia w Polskim Związku Głuchych.
Jest autorem i współautorem kilku publikacji naukowych.
Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych miękkich, sztywnych(w tym RGP),protetycznych
w szczególności w zakresie dużych wad wzroku, doborze soczewek okularowych u osób słabosłyszących, doborze soczewek okularowych i pomocy optycznych u osób słabowidzących.
Prowadzi także prywatną praktykę optometryczną w Poznaniu.

 

 

lek. Natalia Michalewicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie na Wydziale Lekarskim II z sukcesem ukończyła kierunek lekarsko-dentystyczny uzyskując tytuł Lekarza Dentysty. Prywatnie i zawodowo ogromna pasjonatka  holistycznego podejścia do zdrowia.

W zakresie Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej zwolenniczka poprawy wyglądu twarzy oraz opóźnienia procesu starzenia skóry w sposób jak najmniej inwazyjny, subtelny, ale wyraźny. Mocno osadzona w trendach beauty, które śledzi na kongresach adresowanych tylko dla lekarzy. Wykonuje między innymi zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego - wypełnianie bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek czy też ust metodą klasyczną. Toksynę botulinową (botoks) wykorzystuje do pracy w obrębie zmarszczek poziomych i pionowych czoła, kurzych łapek czy też mięśni żwaczy Pacjenta.

W jej codziennej pracy medycyna estetyczna spotyka się ze stomatologią stanowiąc harmonijny byt. Likwidowanie problemów z bruksizmem czy wyrównywanie asymetrii po leczeniu ortodontycznym wad zgryzu u Pacjenta utwierdza ją w przekonaniu, że skóra pełna blasku w połączeniu ze zdrowym białym uśmiechem to duet, który mocno wpływa na jakość naszego życia i na relacje z innymi ludźmi.

Dyskrecja, empatia, wyrozumiałość, dbałość o detale, a także wyczucie estetyki piękna pozwala jej na zachowanie dobrej relacji na linii Pacjent-Lekarz.

Nie wiesz jaki zabieg wybrać?
Umów się na konsultacjęAdministratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj