Poradnia diabetologiczno-okulistyczna

Cukrzyca to powszechnie występująca choroba, w której dochodzi do stałego podwyższenia stężenia cukru (glukozy) we krwi, które pojawia się w wyniku niedoboru lub braku insuliny lub obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę. Wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzieli się na:

– cukrzyca typu 1 – dotyczy głównie ludzi młodych i dzieci, objawy występują nagle, niespodziewanie
– cukrzyca typu 2 – najczęstsza postać tej choroby, stanowi ok 80-90% wszystkich przypadków cukrzycowych, chorują na nią głównie dorośli powyżej 40r.ż
– cukrzyca ciążowa – pojawia się w czasie ciąży u zdrowych dotąd kobiet. Kobiety, u których stwierdzono ten typ cukrzycy, są bardziej zagrożone zachorowaniem na cukrzycę typu 2 w późniejszym okresie życia
– inne typy cukrzycy – powstające wskutek różnych defektów genetycznych lub ubocznego działania niektórych leków.

Przyczyny cukrzycy

– otyłość – stanowi główny czynnik zwiększający ryzyko występowania cukrzycy typu 2.
– nadciśnienie tętnicze
– mała aktywność fizyczna
– nieprawidłowe nawyki żywieniowe
– czynniki genetyczne – częściej rozwija się u osób, których rodzice lub rodzeństwo cierpią na tę chorobę.

Objawy

Na początku choroby Pacjent może nie dostrzegać żadnych niepokojących dolegliwości. Objawy rozwijają się stopniowo i wynikają z podwyższonego poziomu cukru, który powoli uszkadza naczynia krwionośne i układ nerwowy. Niepokojące są takie objawy jak:

– nadmierne pragnienie i oddawanie dużej ilości moczu
-spadek masy ciała
– ogólne osłabienie i senność
– niewyraźnie widzenie
– zaburzenia koncentracji
– zmiana zachowania
– drżenia rąk
– mrowienie wokół ust
– kołatanie serca
– ropne zmiany na skórze
– infekcje układu moczowo-płciowego

Leczenie

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale można z nią żyć w zgodzie, jeśli będzie znajdowała się pod stałą kontrolą. Odpowiednie zachowanie pozwala zmniejszyć dolegliwości i ryzyko poważnych powikłań.

Osoba chora musi pamiętać aby:

– stosować się do zasad zdrowego żywienia, które obejmuje spożywanie większej ilości warzyw, unikanie cukrów prostych, ograniczenie spożywania tłuszczów oraz ustalenie odpowiedniej ilości i częstości posiłków
– monitorować stężenie glukozy we krwi – badanie za pomocą glukometru
być aktywnym fizycznie i kontrolować swoją masę ciała
porzucić niezdrowe nawyki- rzucenie palenia tytoniu i ograniczenie spożywania alkoholu
stosować leki odpowiednio dobrane przez diabetologa

Powikłania cukrzycowe

Jeśli dłuższy czas stężenie glukozy we krwi jest wysokie i nie jest kontrolowane może dochodzić do różnego rodzaju powikłań.

Nefropatia – cukrzycowa choroba nerek, która może prowadzić do ich niewydolności.

Neuropatia – czyli uszkodzenie nerwów, powstające na skutek zwiększenia stężenia glukozy w komórkach nerwowych. Najczęściej pojawiają się w kończynach dolnych w postaci uczucia mrowienia, kłucia czy pieczenia.

Zespół stopy cukrzycowej – jest następstwem uszkodzeń nerwów unerwiających kończynę dolną, zaburzeń krążenia krwi doprowadzających krew do stóp oraz niestosowaniem się do zasad profilaktyki.

Angiopatia – jest to choroba żył, tętnic i naczyń włosowatych. W obrębie większych naczyń może dochodzić do powstawania zakrzepów, które prowadzą do zwężenia czy niedrożności naczyń w rezultacie prowadząc do uszkodzeń: serca (choroba niedokrwienna i zawał serca), mózgu (udar) bądź upośledzenia funkcjonowania kończyn (zatory)

Retinopatia cukrzycowa – uszkodzenie siatkówki, która bierze udział w procesie widzenia. Uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych siatkówki doprowadza początkowo do wystąpienia niewielkich zmian, które nie powodują żadnych dolegliwości. Mogą być wykryte w podczas jednego z najbardziej podstawowych badań okulistycznych – badaniu dna oka (po uprzednim rozszerzeniu źrenic). Wczesne rozpoznanie retinopatii i odpowiednie leczenie pozwala na spowolnienie a czasem i zatrzymanie procesu niszczenia siatkówki. Nieleczone zmiany oraz duże wahania poziomu glukozy we krwi powodują nasilenie się zmian w siatkówce i w efekcie doprowadzają do utraty wzroku. Osoby chorujące na cukrzycę są też bardziej narażone na występowanie zaćmy, jaskry czy zespołu suchego oka.

Poradnia diabetologiczno-okulistyczna

W związku z tym ostatnim powikłaniem cukrzycowym, wychodząc naprzeciw osobom chorym na cukrzycę typu 2, w Klinice Paczała została utworzona Poradnia Diabetologiczno – Okulistyczna. Oprócz wizyty u lekarza diabetologa, Pacjenci cukrzycowi mogą kompleksowo przebadać wzrok w kierunku czterech najczęstszych powikłań cukrzycowych, czyli: jaskry, zaćmy, retinopatii cukrzycowej czy też zespołu suchego oka. Co więcej- dzięki prężnie działającemu w Klinice Paczała- Centrum Okulistycznemu Oculistic jesteśmy w stanie od razu podjąć leczenie okulistyczne wyżej wymienionych jednostek chorobowych.

WAŻNE!!

 1. Pacjenci z cukrzycą żyją średnio 6 lat krócej od osób bez cukrzycy!
 2. Cukrzyca to 2-3 razy większy wzrost ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i 2 razy większy wzrost ryzyka udaru mózgu!
 3. Ponad 21 tys. osób w Polsce umiera rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań!

lek. Małgorzata Ostrowska

Absolwentka wydziału lekarskiego Wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2001 roku związana z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Zielonej Górze.

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i nefrologii.

Bierze czynny udział w edukacji przyszłej kadry medycznej Zielonogórskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stale podnoszone kwalifikacje zawodowe zapewniają wysoką jakość świadczonych usług. Zadowolenie Pacjentów odzwierciedla  pasję, empatię i doświadczenie, z jakimi wykonuje zawód lekarza.

Zajmuje się leczeniem i diagnostyką u osób dorosłych:

 • stanów przedcukrzycowych,
 • hipoglikemii reaktywnej,
 • insulinooporności,
 • otyłości,
 • cukrzycy : typu 1, typu 2, w czasie ciąży i innych postaci cukrzycy,
 • powikłań cukrzycy: min. cukrzycowej choroby nerek, polineuropatii cukrzycowej,
 • chorób nerek,
 • niewydolności nerek w każdym stadium zaawansowania

Ponadto:

 • przygotowaniem kobiet z cukrzycą do ciąży,
 • zapobieganiem cukrzycy i zaburzeniom metabolicznym z nią powiązanych,
 • poradnictwem w zakresie zasad prozdrowotnego trybu życia, diety cukrzycowej i aktywności fizycznej,​
 • kwalifikacją do leczenia nerkozastępczego.

Holistyczne podejście do Pacjenta zapewnia kompleksową opiekę medyczną obejmującą:  diagnostykę, szeroką edukację i leczenie chorych.

Anna Kołkowska

Kosmetolog, inżynier biomedyczny, akredytowany couch VCC – wiedza ze wszystkich tych dziedzin pozwala jej nawiązać właściwy kontakt ze swoimi Pacjentami, zapewnić im nie tylko komfort psychiczny podczas wykonywanych zabiegów, ale przede wszystkim dobrać odpowiednią do ich potrzeb terapię zabiegową. Jest miłośniczką holistycznego podejścia - łącząca wiedzę z pogranicza kosmetologii i medycyny. Jej atut to znajomość trendów w modzie, wizażu i stylizacji. Pasjonatka zaawansowanych technologii - stale doskonaląca swoje umiejętności.

Jakub Sobkiewicz

Terapeuta Spa & Wellness specjalizujący się w masażach orientalnych i ajurwedyjskich. Ukończył wiele szkoleń zabiegowych z najdalszych zakątków świata. Pasjonat technik samorozwoju, który wciąż poszukuje nowych inspiracji zawodowych. Obecnie zafascynowany zabiegami pielęgnacyjnymi na oko i jego okolice - wspiera nasze Centrum Leczenia Zespołu Suchego Oka wykonując m in. zabieg masażu oka z wykorzystaniem specjalnych olejów naturalnych. W pracy z Pacjentem cechuje go profesjonalizm, sumienność oraz uśmiech. Prywatnie fan sportu oraz dobrej muzyki.

dr n. med. Piotr Woźniak

Specjalizację z okulistyki uzyskał po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego w  Klinice i Katedrze Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Absolwent I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Studiów Podyplomowych Medycyny Estetycznej WUM.  Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Wybrane, nowoczesne  metody terapii stanów przewlekłych związanych z zaburzeniami powierzchni oka". Prowadził badania naukowe w  Katedrze Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Odbył staż chirurgii refrakcyjnej w London Vision Clinic. Członek  Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Refrakcyjnej  International Society of Refractive Surgery (ISRS) w San Francisco.  Członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO). Praktykę kliniczną zdobywał w Austrii, Brazylii oraz Turcji. Recenzent prac naukowych w anglojęzycznych czasopismach okulistycznych. Autor licznych wystąpień na kongresach krajowych i międzynarodowych. Zaangażowany w rozwój nowatorskich technologii obrazowania przedniego i tylnego odcinka oka.

 

 

Najkrótszy krok
do pierwszej wizyty!Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj

Katarzyna Noskowicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Powstańców Śląskich we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej na kierunku optyka - specjalizacja optometria.
Swoje praktyczne doświadczenie optometryczne z pacjentami zdobywa od 2014 roku badając wzrok we własnym gabinecie jak również współpracując z salonami optycznymi.
Specjalizuje się w badaniu wad refrakcji tzn. krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu.
Regularnie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, poznając aktualne nowości i rekomendacje w leczeniu chorób oczu.
Chętnie uczestniczy również w akcjach promocyjnych dotyczących ochrony zdrowia i popularyzacji świadomości o chorobach oczu.

dr n. med. Mariusz Budaj

OPTOMETRYSTA, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - stopień doktora w dyscyplinie nauki medyczne uzyskał w 2021r. FIZYK, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - tytuł magistra fizyki uzyskał w 2000r.
Ukończył studia podyplomowe w zakresie OPTYKI OKULAROWEJ w 2002r., OPTOMETRII w 2006r.
i NIESTACJONARNE STUDIUM METODOLOGII BADAŃ NAUKOWYCH w 2018r.
Ukończył liczne kursy szkolenia w zakresie optometrii, kontaktologii w kraju i za granicą, w tym organizowane przez producentów soczewek okularowych i soczewek kontaktowych.
Ukończył kursy polskiego języka migowego pierwszego i drugiego stopnia w Polskim Związku Głuchych.
Jest autorem i współautorem kilku publikacji naukowych.
Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych miękkich, sztywnych(w tym RGP),protetycznych
w szczególności w zakresie dużych wad wzroku, doborze soczewek okularowych u osób słabosłyszących, doborze soczewek okularowych i pomocy optycznych u osób słabowidzących.
Prowadzi także prywatną praktykę optometryczną w Poznaniu.

 

 

lek. Natalia Michalewicz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie na Wydziale Lekarskim II z sukcesem ukończyła kierunek lekarsko-dentystyczny uzyskując tytuł Lekarza Dentysty. Prywatnie i zawodowo ogromna pasjonatka  holistycznego podejścia do zdrowia.

W zakresie Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej zwolenniczka poprawy wyglądu twarzy oraz opóźnienia procesu starzenia skóry w sposób jak najmniej inwazyjny, subtelny, ale wyraźny. Mocno osadzona w trendach beauty, które śledzi na kongresach adresowanych tylko dla lekarzy. Wykonuje między innymi zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego - wypełnianie bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek czy też ust metodą klasyczną. Toksynę botulinową (botoks) wykorzystuje do pracy w obrębie zmarszczek poziomych i pionowych czoła, kurzych łapek czy też mięśni żwaczy Pacjenta.

W jej codziennej pracy medycyna estetyczna spotyka się ze stomatologią stanowiąc harmonijny byt. Likwidowanie problemów z bruksizmem czy wyrównywanie asymetrii po leczeniu ortodontycznym wad zgryzu u Pacjenta utwierdza ją w przekonaniu, że skóra pełna blasku w połączeniu ze zdrowym białym uśmiechem to duet, który mocno wpływa na jakość naszego życia i na relacje z innymi ludźmi.

Dyskrecja, empatia, wyrozumiałość, dbałość o detale, a także wyczucie estetyki piękna pozwala jej na zachowanie dobrej relacji na linii Pacjent-Lekarz.

Nie wiesz jaki zabieg wybrać?
Umów się na konsultacjęAdministratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Klinika Paczała. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania twoich danych osobowych przez administratora i twoich uprawnieniach znajdziesz tutaj