Poradnia diabetologiczno-okulistyczna

Cukrzyca to powszechnie występująca choroba, w której dochodzi do stałego podwyższenia stężenia cukru (glukozy) we krwi, które pojawia się w wyniku niedoboru lub braku insuliny lub obniżenia wrażliwości tkanek na insulinę. Wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzieli się na:

– cukrzyca typu 1 – dotyczy głównie ludzi młodych i dzieci, objawy występują nagle, niespodziewanie
– cukrzyca typu 2 – najczęstsza postać tej choroby, stanowi ok 80-90% wszystkich przypadków cukrzycowych, chorują na nią głównie dorośli powyżej 40r.ż
– cukrzyca ciążowa – pojawia się w czasie ciąży u zdrowych dotąd kobiet. Kobiety, u których stwierdzono ten typ cukrzycy, są bardziej zagrożone zachorowaniem na cukrzycę typu 2 w późniejszym okresie życia
– inne typy cukrzycy – powstające wskutek różnych defektów genetycznych lub ubocznego działania niektórych leków.

Przyczyny cukrzycy

– otyłość – stanowi główny czynnik zwiększający ryzyko występowania cukrzycy typu 2.
– nadciśnienie tętnicze
– mała aktywność fizyczna
– nieprawidłowe nawyki żywieniowe
– czynniki genetyczne – częściej rozwija się u osób, których rodzice lub rodzeństwo cierpią na tę chorobę.

Objawy

Na początku choroby Pacjent może nie dostrzegać żadnych niepokojących dolegliwości. Objawy rozwijają się stopniowo i wynikają z podwyższonego poziomu cukru, który powoli uszkadza naczynia krwionośne i układ nerwowy. Niepokojące są takie objawy jak:

– nadmierne pragnienie i oddawanie dużej ilości moczu
-spadek masy ciała
– ogólne osłabienie i senność
– niewyraźnie widzenie
– zaburzenia koncentracji
– zmiana zachowania
– drżenia rąk
– mrowienie wokół ust
– kołatanie serca
– ropne zmiany na skórze
– infekcje układu moczowo-płciowego

Leczenie

Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale można z nią żyć w zgodzie, jeśli będzie znajdowała się pod stałą kontrolą. Odpowiednie zachowanie pozwala zmniejszyć dolegliwości i ryzyko poważnych powikłań.

Osoba chora musi pamiętać aby:

– stosować się do zasad zdrowego żywienia, które obejmuje spożywanie większej ilości warzyw, unikanie cukrów prostych, ograniczenie spożywania tłuszczów oraz ustalenie odpowiedniej ilości i częstości posiłków
– monitorować stężenie glukozy we krwi – badanie za pomocą glukometru
być aktywnym fizycznie i kontrolować swoją masę ciała
porzucić niezdrowe nawyki- rzucenie palenia tytoniu i ograniczenie spożywania alkoholu
stosować leki odpowiednio dobrane przez diabetologa

Powikłania cukrzycowe

Jeśli dłuższy czas stężenie glukozy we krwi jest wysokie i nie jest kontrolowane może dochodzić do różnego rodzaju powikłań.

Nefropatia – cukrzycowa choroba nerek, która może prowadzić do ich niewydolności.

Neuropatia – czyli uszkodzenie nerwów, powstające na skutek zwiększenia stężenia glukozy w komórkach nerwowych. Najczęściej pojawiają się w kończynach dolnych w postaci uczucia mrowienia, kłucia czy pieczenia.

Zespół stopy cukrzycowej – jest następstwem uszkodzeń nerwów unerwiających kończynę dolną, zaburzeń krążenia krwi doprowadzających krew do stóp oraz niestosowaniem się do zasad profilaktyki.

Angiopatia – jest to choroba żył, tętnic i naczyń włosowatych. W obrębie większych naczyń może dochodzić do powstawania zakrzepów, które prowadzą do zwężenia czy niedrożności naczyń w rezultacie prowadząc do uszkodzeń: serca (choroba niedokrwienna i zawał serca), mózgu (udar) bądź upośledzenia funkcjonowania kończyn (zatory)

Retinopatia cukrzycowa – uszkodzenie siatkówki, która bierze udział w procesie widzenia. Uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych siatkówki doprowadza początkowo do wystąpienia niewielkich zmian, które nie powodują żadnych dolegliwości. Mogą być wykryte w podczas jednego z najbardziej podstawowych badań okulistycznych – badaniu dna oka (po uprzednim rozszerzeniu źrenic). Wczesne rozpoznanie retinopatii i odpowiednie leczenie pozwala na spowolnienie a czasem i zatrzymanie procesu niszczenia siatkówki. Nieleczone zmiany oraz duże wahania poziomu glukozy we krwi powodują nasilenie się zmian w siatkówce i w efekcie doprowadzają do utraty wzroku. Osoby chorujące na cukrzycę są też bardziej narażone na występowanie zaćmy, jaskry czy zespołu suchego oka.

Poradnia diabetologiczno-okulistyczna

W związku z tym ostatnim powikłaniem cukrzycowym, wychodząc naprzeciw osobom chorym na cukrzycę typu 2, w Klinice Paczała została utworzona Poradnia Diabetologiczno – Okulistyczna. Oprócz wizyty u lekarza diabetologa, Pacjenci cukrzycowi mogą kompleksowo przebadać wzrok w kierunku czterech najczęstszych powikłań cukrzycowych, czyli: jaskry, zaćmy, retinopatii cukrzycowej czy też zespołu suchego oka. Co więcej- dzięki prężnie działającemu w Klinice Paczała- Centrum Okulistycznemu Oculistic jesteśmy w stanie od razu podjąć leczenie okulistyczne wyżej wymienionych jednostek chorobowych.

WAŻNE!!

  1. Pacjenci z cukrzycą żyją średnio 6 lat krócej od osób bez cukrzycy!
  2. Cukrzyca to 2-3 razy większy wzrost ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i 2 razy większy wzrost ryzyka udaru mózgu!
  3. Ponad 21 tys. osób w Polsce umiera rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań!