Retinopatia nadciśnieniowa – objawy, diagnostyka i leczenie
Retinopatia nadciśnieniowa to choroba oczu, która na początku nie daje wielu objawów. Niestety w związku z tym bywa późno diagnozowana. W przypadku ostatnich stadiów choroby niestety całkowite przywrócenie dobrego widzenia może być praktycznie niemożliwe. Choroba posiada 4 stopnie:
STOPIEŃ I – czynnościowe zmiany w naczyniach – tętniczki rozciągnięte na swoim przebiegu, zwężone tętnice,
STOPIEŃ II – naczynia dodatkowe zmienione strukturalnie – tętnice o wyglądzie drutu miedzianego o nieregularnej średnicy,
STOPIEŃ III – ogniska degeneracji siatkówki oraz dodatkowe uszkodzenia siatkówki z krwawieniem,
STOPIEŃ IV – zwyrodnienie siatkówki oka z bliznowaceniem, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, a w końcowym efekcie odrywanie się obkurczonej błony od podłoża. Powoduje to narastające zaburzenia w polu widzenia, a w efekcie ślepotę.
Przyczyny
Retinopatia nadciśnieniowa związana jest bezpośrednio z podwyższonym ciśnieniem krwi tętniczej. W wyniku choroby dochodzi do zmian w naczyniach krwionośnych. Choroba ta przed długi czas nie wywołuje żadnych objawów, dlatego nie budzi niepokoju chorego i pozostaje niezdiagnozowana. Z tego powodu często jej leczenie jest znacznie utrudnione. Pierwszym objawem są zwężone tętnice na dnie oka. W rozwoju choroby dochodzi do ognisk niedokrwienia siatkówki oraz krwotoków. Następstwem są układające się wokół obrzękniętej plamki żółtej osady lipowe.
Objawy
Do podstawowych objawów retinopatii nadciśnieniowej należy:
- zmniejszenia się średnicy tętniczek,
- pogorszenie wzroku,
- zniekształcenie obrazu,
- krwotoki i przecieki naczyniowe,
- obrzęk tarczy nerwu wzrokowego,
- niekiedy pojawia się zaburzenie ostrości widzenia i zniekształcenie obrazu,
Retinopatia cukrzycowa i nadciśnieniowa to bardzo często występujące choroby oczu. Osoby, które chorują na cukrzycę czy nadciśnienie powinny profilaktycznie zgłaszać się do gabinetów okulistycznych i wykonywać regularne badania.
Diagnostyka
W celu diagnostyki retinopatii nadciśnieniowej stosuje się:
- badanie ostrości wzroku,
- refraktometrię,
- tonometrię,
- badanie OCT i angio-OCT.
Leczenie
W przypadku stwierdzenia retinopatii nadciśnieniowej stosuje się głównie leki mające za zadanie obniżyć ciśnienie krwi. Metoda ta jednak nie jest polecana wśród osób starszych, dla których podwyższone ciśnienie jest już w pewien sposób „naturalne”, a jego nagłe obniżenie mogłoby wywołać udar niedokrwienny mózgu, a nawet kalectwo. U młodszych pacjentów stosuje się leki moczopędne (tiazydy) oraz beta-bloketry. Coraz powszechniejsze są także inhibitory konwertazy, które ingerują w układ wenina-angiotenstna, oraz środki regulujące ciśnienie tętnicze (klonidyna, rilmenidyna). Oprócz farmakologii pacjenci powinni również zmieniać swoje nawyki żywieniowe. W walce z retinopatią nadciśnieniową pomocna jest zmiana diety, czyli ograniczenie spożycia soli, zwiększenie przyjmowania magnezu i potasu. Również ważne jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. W przypadku kiedy zmiana diety i przyjmowanie leków nie skutkują należy wykonać zabieg laserem Valon typu Multispot. To nowoczesny sprzęt, dostępny w Centrum Okulistycznym OCULISTIC, który zmniejsza objętość nieprawidłowo rosnących naczyń oraz zapobiega pogorszeniu ostrości wzroku.
PAMIĘTAJ!
- na nadciśnienie tętnicze choruje aż 30% Polaków, to jeden z najgroźniejszych czynników chorób układu sercowo-naczyniowego, dodatkowo przyczyniający się do pogarszania wzroku,
- nieleczona retinopatia nadciśnieniowa prowadzi do poważnych uszkodzeń nerwu wzrokowego,
- retinopatia nadciśnieniowa rozwija się bezobjawowo, dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie powinny być w stałym kontakcie w lekarzem okulistą,
- w przypadku zauważenia objawów retinopatii nadciśnieniowej należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu okulistycznego.