Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – objawy, diagnostyka i leczenie
Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki (retinopatia barwnikowa) jest chorobą dziedziczną. Nieleczone zwyrodnienie prowadzi w końcu do zaniku komórek siatkówki. Oznacza ono dystrofię pręcikowo-czopkową, która prowadzi do uszkodzenia pręcików, czopków i RPE. Choroba rozwija się zazwyczaj w wieku młodzieńczym. Schorzenie polega na odkładaniu się barwnika w siatkówce oka oraz zaburzeniu krążenia w obrębie siatkówki, powodującego pogorszenie wzroku.
Objawy
Na początku objawy są bardzo niejednoznaczne i występują w wierzchnich warstwach nabłonka barwnikowego siatkówki oraz fotoreceptorów. Następnie choroba postępuje i dochodzi do zaniku komórek warstw wewnętrznych. Pierwszy objaw, który powinien zwrócić uwagę to pogorszenie widzenia w ciemności. Charakterystyczne jest również tzw. widzenie lunetowe, w wyniku którego obraz centralny jest widoczny natomiast obwodowy powoli zanika.
Oprócz tego występują także objawy takie jak:
- torbielowaty obrzęk plamki,
- widzenie tunelowe,
- krótkowzroczność,
- pogorszenie widzenia w złym oświetleniu i problem z adaptacją wzroku w ciemności (kurza ślepota),
- zmiany w ciele szklistym.
Schorzeniu może towarzyszyć także zaćma oraz jaskra z otwartym kątem widzenia.
Diagnostyka
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC w celu diagnostyki zwyrodnienia barwnikowego siatkówki wykonuje się badanie dna oka i badanie elektrofizjologiczne oka. W przypadku dna oka charakterystycznymi objawami są bladość nerwu wzrokowego, przegrupowania barwnika, wąskie naczynia krwionośne. Z kolei badanie elektrofizjologiczne oka polega na rejestrowaniu prądów czynnościowych w gałce ocznej i korze mózgowej. Niekiedy wykonuje się również angiografię fluoresceinową, która dzięki podaniu kontrastu pozwala na ocenę stanu żył i naczyń, a także powstałe uszkodzenia.
Leczenie
Niestety nie ma w pełni skutecznej metody, która pozwala pozbyć się zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Pacjentom zaleca się stosowanie odpowiedniej diety (bogatej w beta-karoten) obecny w marchwi, suszonych morelach, jarmużu, natce pietruszki, szpinaku, śliwkach suszonych oraz podjęcie rehabilitacji wzrokowej. W przypadkach wystąpienia obrzęku plamki, korzystne działanie wykazuje doustne stosowanie inhibitorów anhydrazy. W fazie badań jest możliwość przeszczepu nabłonka barwnikowego siatkówki oraz protezy siatkówki, jednak musimy jeszcze poczekać na wyniki badań.
PAMIĘTAJ!
- Choroba ma podłoże genetyczne, osoby spokrewnione z pacjentem powinny przejść odpowiednie badanie wzroku pod kątem zwyrodnienia barwnikowego siatkówki.
- Ważne jest dalsze pozostawanie pacjenta pod stałą opieką okulisty, by zapobiec powikłaniom.
- Stosowanie odpowiedniej diety bogatej w beta-karoten spowalnia postęp choroby.