Zaćma – objawy, diagnostyka i leczenie
Zaćma, inaczej katarakta, to zmętnienie soczewki oka. Niestety zaćma w zaawansowanym stadium może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaćma powstaje poprzez zaburzenie procesów przemiany materii w oku, w wyniku czego dochodzi do utraty jej przejrzystości. Zaćma najczęściej pojawia się po 50. roku życia.
Przyczyny
Do głównych przyczyn wywołujących chorobę przyczyniają się:
- terapia sterydami,
- uraz oczu,
- jaskra,
- cukrzyca,
- silne promieniowanie radioaktywne i ultrafioletowe.
Objawy
Występują trzy rodzaje zaćmy – starcza, wrodzona i wikłająca. Przy zaćmie starczej występują objawy takie jak obniżenie jakości wzroku zarówno z bliska jak i daleka oraz różne stopnie zmętnienia. Zaćma wrodzona pojawia się od urodzenia lub rozwija w kilku pierwszych latach życia. Przyczyną zmętnienia soczewki są wówczas anomalie metaboliczne lub chromosomalne albo niepożądane leki przyjmowane przez kobietę będącą w ciąży.
Do objawów zaćmy należą:
- łzawienie,
- słabe widzenie w słoneczny dzień,
- zamazywanie się tekstu podczas czytania i pisania,
- zmęczenie podczas czytania,
- zamglone widzenie do dali,
- podwójne widzenie w oczach,
- pogorszenie ostrości widzenia w oddali (okulary nie wpływają na polepszenie wzroku),
- patrzenie w nocy na źródła światła powodujące odczucie oślepienia.
Diagnostyka
Lekarz przeprowadza z pacjentem pogłębiony wywiad lekarski, w którym pyta o występowanie chorób oczu w rodzinie, czas występowania dolegliwości, ich nasilenie itd. W Centrum Okulistycznym OCULISTIC, do badania w kierunku zaćmy wykorzystuje się bardzo nowoczesny sprzęt do wziernikowania dna oka i biomikroskopu. Jeśli mamy już do czynienia z bardzo zaawansowanym stopniem choroby wykonuje się badania pod kątem innych dolegliwości. W tym celu przeprowadza się badanie ultrasonograficzne w projekcji B.
Leczenie
Sposób leczenia w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania zaćmy. Zawsze decyzję o kwalifikacji do leczenia podejmuje lekarz. Delikatną zaćmę można leczyć poprzez krople. W bardziej zaawansowanym stadium niezbędne jest leczenie operacyjne. By zapobiec śródoperacyjnemu zwężeniu źrenicy oka, pacjent otrzymuje niesteroidowe leki przeciwzapalne, na bazie diklofenaku. Jego właściwości hamują również procesy zapalne w obszarze oka, które mogą być konsekwencją interwencji chirurgicznej. Nowoczesne zabiegi leczenia zaćmy polegają na usunięciu tylko przedniej części soczewki lub rozbiciu jej zmętniałych części.
Coraz częściej w leczeniu wykorzystuje się soczewki kontaktowe. Dzięki nim następuje znaczna poprawa widzenia. Szczególnie młodzi pacjenci coraz częściej rezygnują z okularów na rzecz soczewek, nie tylko ze względów wizualnych, ale także wygody.
Po zabiegu pacjent musi stosować się do ściśle określonych wytycznych. Na pewno należy systematycznie sprawdzać ciśnienie wewnątrzgałkowe i unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
PAMIĘTAJ!
- zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku,
- w przypadku wystąpienia objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza,
- dzięki nowoczesnemu sprzętowi w Centrum OCULISTIC można szybko zdiagnozować chorobę, co zwiększa rokowanie na zachowanie wzroku.