Cukrzycowy obrzęk plamki – DME spowodowany jest nagromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej. Plamka jest najbardziej wyspecjalizowaną i wrażliwą częścią siatkówki. Jeśli plamka ulegnie uszkodzeniu np. obrzękowi czy niedokrwieniu, może dojść do pogorszenia widzenia lub nawet trwałej ślepoty. Takie właśnie powikłania obserwuje się w przebiegu cukrzycy. Drobne naczynia krwionośne odżywiające siatkówkę są podatne na szkodliwe działania podwyższonego poziomu glukozy oraz innych zaburzeń metabolicznych. Ściana naczynia z czasem ulega osłabieniu i zaczyna przeciekać. Krew lub jej niektóre składniki wydostają się poza naczynie krwionośne, co skutkuje krwawieniami, wysiękami i obrzękiem siatkówki. Obrzęknięta siatkówka staje się grubsza, a między komórkami gromadzi się płyn, który zaburza ich funkcjonowanie i wpływa na pogorszenie widzenia.

Objawy:

  • obniżenie ostrości wzroku do dali i bliży
  • falowanie, łamanie się linii prostych (jak w przypadku AMD)
  • zamglony, rozmazany obraz
  • zniekształcone zarysy przedmiotów
  • w późniejszym fazie DME – czarna plama przed okiem widzenia na stałe

Obecność płynu jest efektem jego przenikania z uszkodzonych przez cukrzycę drobnych naczyń siatkówki i naczyniówki.

Leczenie:

Obecne strategie leczenia są w 90% skuteczne w zapobieganiu utracie widzenia, ale ważne jest jak najszybsze jego rozpoczęcie. Przy długotrwałych lub bardzo nasilonych zmianach w siatkówce, efektywność leczenia bardzo się zmniejsza. Leczenie okulistyczne cukrzycowego obrzęku plamki polega głównie na podawaniu zastrzyków z leków zwanych inhibitorami czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF, ang. vascular endothelial growth factor) (anty-VEGF). Zastrzyki wykonywane są bardzo cienką igłą do wnętrza gałki ocznej po wcześniejszym znieczuleniu i odkażeniu oka. Zastrzyk podawany jest przez wyszkolonego lekarza okulistę w specjalnym gabinecie zabiegowym, procedura trwa kilka minut i nie wywołuje większego dyskomfortu.

Po zabiegu chory udaje się do domu. Zastrzyki muszą być powtarzane, a o ich częstotliwości decyduje okulista prowadzący. Obecnie wprowadzony został Program Lekowy Leczenia Cukrzycowego Obrzęku Plamki co znacznie ułatwi chorym dostęp do leczenia. W niektórych przypadkach prowadzone jest leczenie operacyjne lub laseroterapia siatkówki. Leczenie chorych z cukrzycowym obrzękiem plamki i retinopatią cukrzycową powinno być kompleksowe, a więc poza wspomnianą powyżej terapią okulistyczną bardzo ważne jest prawidłowe leczenie cukrzycy prowadzone pod kierunkiem lekarza rodzinnego i diabetologa.

 

PAMIĘTAJ!

  • DME – cukrzycowy obrzęk plamki spowodowany jest nagromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej.
  • W Oculistic Centrum Okulistycznym cukrzycowy obrzęk plamki leczymy za pomocą iniekcji doszklistkowych preparatem anty-VEGF (również w ramach programu lekowego DME) oraz wykonując laseroterapię siatkówki.
  • Współczesna okulistyka pozwala na zachowanie widzenia u większości chorych na cukrzycę pod warunkiem zastosowania terapii w odpowiednim momencie.

 

Źródło:

  1. https://diabetyk.org.pl/cukrzycowy-obrzek-plamki-czym-jest-i-jak-rozpoznac-pierwsze-objawy/

Dr Andrzej Lipiński