Czym jest witreoliza laserowa?
To metoda, która jest przede wszystkim używana w przypadku występowania mętów w ciele szklistym. Męty to przezroczyste elementy, które pojawiają się przed oczami. Mogą mieć postać muszek, nitek, które są przezroczyste, ale dostrzegalne dla oczu. Najczęściej pojawiają się podczas patrzenia na źródła światła z przymrużonymi oczami. Przed kwalifikacja do zabiegu, pacjent przechodzi weryfikację, która dopuści go do terapii przy pomocy witerolizy laserowej. Pacjent zostaje poddany badaniom okulistycznym, w tym optycznej tomografii koherencyjnej ( OCT ) oraz USG. Dzięki OCT można uzyskać obrazy z bardzo wysoką rozdzielczością, pozwalające na szybką diagnostykę.
Przebieg zabiegu
Zabieg witreolizy laserowej wykonywany jest ambulatoryjnie w gabinecie okulistycznym OCULISTIC. Czas trwania wynosi od 20. do 60. minut. Zwykle przeprowadza się dwie sesje zabiegowe. W niektórych przypadkach potrzebne jest poddanie pacjenta ponownemu zabiegowi, ich liczba uzależniona jest od ilości i nasilenia mętów. Na efekt leczenia mają wpływ: wielkość i położenie mętów, szerokość źrenicy, gęstość i ruchomość zmętnienia, stan po operacji zaćmy, stopień kondensacji ciała szklistego. W zależności od wykorzystania energii lasera stosuje się technikę waporyzacji (czyli odparowania mętów), obliteracji bądź relokacji zmętnienia.
Przed zabiegiem lekarz podaje pacjentowi w postaci kropli do oczu leki znieczulające oraz rozszerzające źrenicę. Następnie nakłada się soczewkę kontaktową na gałkę oczną, po czym wykonuje naświetlanie laserem emitowanym przez specjalnie zaprojektowany mikroskop. Często w trakcie terapii pacjenci obserwują ciemne plamki, które są efektem odparowanych mętów w postaci małych pęcherzyków gazu, a dokładniej ich składników, np. cząsteczek kolagenu i kwasu hialuronidowego. W wyniku tego procesu, męty zostają usunięte bądź zmniejszone do rozmiaru, w którym nie utrudniają widzenia.
W wyniku sesji terapeutycznej, bezpośrednio po witreolizie laserowej, pacjenci mogą odczuwać dyskomfort i czasowe pogorszenie wzroku, które ustępuje z czasem.
Do przeciwwskazań w wykonaniu witreolizy laserowej należy:
- astygmatyzm,
- jaskra,
- zbyt duży rozmiar mętu lub zbyt duża liczba mętów,
- męty związane z aktywnym zapaleniem ciała szklistego,
- zbyt obwodowe położenie mętu,
- męty związane z nieleczonymi przedarciami siatkówki,
- nieleczone odwarstwienie siatkówki,
- soczewki multifokalne.
Lekarz, na podstawie chorób oraz rodzaju zmętnień, oceni podczas badania kwalifikacyjnego efekt terapii i podejmie odpowiednie metody leczenia.
Co warto pamiętać o witreolizie laserowej?
- zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny,
- niebezpieczeństwo pojawienia się powikłań jest znikome – mała ilość impulsów i ich energii zmniejszają ryzyko ich wystąpienia,
- dzięki budowie lasera można dostosować energię impulsu do zmętnienia.