Druzy plamki – objawy, leczenie i diagnostyka
Druzdy plamki żółtej to naturalnie występujące zjawisko u osób po przekroczeniu 60. roku życia. Druzdy powstają w naturalnym wyniku metabolizmu komórek siatkówki. Druzdy praktycznie nie występują u osób do 40. roku życia, z kolei po przekroczeniu 60-tki występują praktycznie u wszystkich badanych pacjentów. Kumulują się pomiędzy warstwą nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) oraz błoną Brucha. Druzdy przyjmują formę złogów, które mają negatywny wpływ na jakość widzenia. Obecność druzd może spowodować, że pacjent uskarża się na nienaturalne pogrubienie liter lub ich wykrzywienie, a także znaczne pogorszenie jakości widzenia przy delikatnym oświetleniu. Powstawanie złogów w postaci druz nie jest uznawane za chorobę czy wadę, ale naturalny proces towarzyszący starzeniu się organizmu. Druzdy mogą przybierać bardzo różne formy – wyróżniamy kilka ich rodzajów:
- druzy miękkie,
- druzy blaszki podstawnej,
- druzy twarde,
- druzy mieszane,
- druzy uwapnione.
Druzdy twarde to widoczne zmiany o mocno zaznaczonych krawędziach. Zazwyczaj mają płaską formę, z zaokrągleniami, o żółtawobiałym kolorze. Zwykle ich wielkość waha się w granicach od 60mm do 125mm. Wystąpienie tego rodzaju druzd często bywa powiązane z rozwijaniem się AMD w suchej postaci.
Druzdy miękkie mają podobną barwę co twarde, z tym że są od nich większe. Położone obok siebie druzdy miękkie mogą się łączyć. Niestety takie zjawisko potęguje zwiększenie obszaru odwarstwienia warstwy barwnikowej siatkówki i druzowate odwarstwienie warstwy barwnikowej siatkówki. Druzdy tego rodzaju mogą mieć albo wyraźnie zaznaczone brzegi lub też nie. Istnienie zaburzeń barwnikowych i druz miękkich zwiększa ryzyko pojawienia się neowaskularyzacji podsiatkówkowej.
Druzy blaszki podstawnej występują zazwyczaj u młodych osób. Jest ich bardzo dużo, są raczej drobne i delikatnie uniesione.
Druzdy mieszane posiadają cechy zarówno bruzd miękkich jak i twardych. Druzdy mieszane diagnozuje się również wtedy, jeśli u pacjenta występują jednocześnie oba rodzaje druzd.
Druzy uwapnione to zmiany, które uległy inkrustacji solami wapnia. Zmiany powstałe przy udziale soli wapnia są bardzo charakterystyczne, ponieważ posiadają połyskujący odcień. Najwięcej druzd wapniowych powstaje w obrębie centrum plamki żółtej i zmniejsza się w kierunku obwodu.
Objawy
Do objawów druzd plamki należą:
- spadek ostrości wzroku,
- niewyraźny kontrast,
- deformacje w centralnym polu widzenia,
- wrażenie zakrzywienia prostych linii.
Diagnostyka
W diagnostyce druzd plamki w Centrum Okulistycznym OCULISTIC stosuje się optyczną koherentną tomografię (OCT). To badanie stosowane także do diagnostyki jaskry czy chorób plamki żółtej w wyniku którego otrzymuje się bardzo dobrej jakości obraz podpowierzchniowy. Badanie pozwala stwierdzić czy mamy do czynienia z chorobą druzd plamki czy tez innymi schorzeniami narządu wzroku. Warto wykonać jeszcze jedno badanie podczas diagnostyki – autofluorescencję (FAF). Badanie jest praktycznie nieinwazyjne, a ponadto pomaga rozpoznać złogi lipofuscyny, naturalnie występującej w komórkach nabłonka barwnikowego siatkówki i określić stan siatkówki oka.
Jeszcze jedno badania można wykonać samodzielnie w domu. Potrzebna będzie do tego kartka w kratkę. Należy trzymać kartkę w wyprostowywanym ręku, przysłonić jedno oko, a drugim wpatrywać się w jej centralny punkt. Jeśli po zakryciu któregoś z oczu zauważymy że w jednym widzimy nierówne linie lub kwadraty o załamanych bokach, może to wskazywać na postępujący rozwój choroby. Należy wówczas bezzwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty.
Leczenie
Pojawianie się druzd plamki żółtej często jest powiązane z występowaniem AMD. Dlatego jeśli zdiagnozowano u pacjenta AMD lub powstawanie druzd, powinniśmy liczyć się z rozwijaniem się także drugiej choroby po pewnym czasie. W Centrum Okulistycznym OCULISTIC stosuje się dwie metody leczenia – laserem 2RT (AMD w postaci suchej) i iniekcjami doszklistkowym (AMD w postaci wysiękowej). Warto poddać się terapii laserowej (oczywiście w wypadku braku przeciwwskazań), która jest mało inwazyjna i bardzo skuteczna. Pacjent po zabiegu dochodzi do siebie bardzo szybko., a ryzyko powstania jakichkolwiek powikłań jest znikome. Zabieg polega na wysyłaniu impulsu, który naturalnie wywołuje w komórkach proces regeneracji.
W przypadku iniekcji stosujemy następujące preparaty:
- Lucentis, hamujący działanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyń.
- Eylea wyłapujący cząstki VEGF z krwiobiegu, tworząc nieaktywny chemicznie kompleks.
- Ozdurex – implant, którego składnik ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
PAMIĘTAJ!
- Jeżeli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy mogące mieć związek z powstawaniem bruzd lub AMD niezwłocznie udaj się do lekarza.
- Druzy mogą być objawem rozwijania się chorób plamki żółtej (AMD).
- Wczesne wykrycie choroby to lepsze rokowania i niezbędny czas pozwalający na zatrzymanie i cofnięcie zmian.