Krwotok do ciała szklistego – objawy, leczenie i diagnostyka
Ciało szkliste składa się w głównej mierze z wody, następnie kwasu hialuronowego i kolagenu. Krwotok do ciała szklistego może nastąpić z powodu urazu (krwotok podpajęczynówkowy) lub towarzyszyć chorobom przewlekłym takim jak cukrzyca czy miażdżyca (krwotok spontaniczny). Krwotok polega na przedostawaniu się krwinek czerwonych do ciała szklistego.
Objawy
Do objawów należą widoczność „muszek” w polu widzenia, a także ogólne pogorszenie wzroku i obniżenie jego ostrości.
Diagnostyka
W celu diagnostyki wykonuje się badanie dna oka z rozszerzonymi źrenicami, a także badanie ultrasonograficzne gałki ocznej.
Leczenie
W przypadku pacjentów u których wystąpił krwotok zaleca się w pierwszej kolejności zniwelowanie możliwych przyczyn jego wystąpienia, jak wspomniane choroby przewlekłe. Oprócz tego w Centrum Okulistycznym OCULISTIC do leczenia pacjentów z krwotokami stosuje się laser Valon Multispot. Zabieg laserowy jest mało inwazyjny, trwa krótko i praktycznie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Zabieg laserem Valon typu Multispot wykonuje się także w leczeniu retinopatii cukrzycowej. Warto zdecydować się na zabieg laserem, który jest bardzo skuteczny i zapewnia szybki powrót do zdrowia. Laser pomaga zmniejszyć objętość nieprawidłowo wzrastających naczyń i samego krwotoku. W niektórych przypadkach zdarza się, że krwotok ustępuje samoistnie i nie wymaga żadnego leczenia. Czasami jednak krwotok nie ustępuje i zabieg staje się niezbędny. W tym przypadku konieczne jest leczenie chirurgiczne po konsultacji lekarskiej. Witrektomię można zastosować po upływie 2-3 miesięcy, jeśli krwotok nie wchłania się sam. W przypadku innych uszkodzeń, takich jak: neowaskularyzacja tęczówki, przedarcie lub odwarstwienie siatkówki, trakcja szklistkowo-siatkówkowa, bądź jeśli krwotok wystąpił u dzieci lub cukrzyków decyzja o wykonaniu zabiegu jest przyspieszona.