Neuropatia nerwu wzrokowego – objawy, diagnostyka i leczenie
To ogólny termin dla wszelkich uszkodzeń nerwu wzrokowego. Uszkodzenie i śmierć komórek składających się na nerw wzrokowy może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku i ślepoty. Uszkodzenia te wywołują intensywne i nagłe objawy. Niestety nerwu, który raz ulegnie uszkodzeniu nie można już odbudować.
Przyczyny powstawania choroby
Neuropatia nerwu wzrokowego może być spowodowana wieloma czynnikami:
- uciskiem (spowodowany, np. guzem),
- infekcjami i procesami zapalnymi,
- urazami oka,
- niedoborami pokarmowymi (niedobór witaminy B12),
- zmianami niedokrwiennymi (nadciśnienie tętnicze, stan nadkrzepliwości, cukrzyca, hipercholesterolemia, choroba niedokrwienna serca),
- uwarunkowaniami dziedzicznymi,
- toksycznymi uszkodzeniami (spowodowanymi spożywaniem niektórych leków, nadużywaniem alkoholu i tytoniu).
W grupie ryzyka znajdują się również osoby chorujące na choroby przewlekłe: miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie, hipercholesterolemię, zespół bezdechu nocnego, wady zastawek serca i choroby krwi.
Objawy
Na początku chory może odczuwać delikatne objawy np. rozmazywanie się obrazu, które następnie przechodzi nawet do całkowitej utraty ostrości widzenia. Najczęściej zaburzenie dotyczy jednego oka, ale może też wystąpić obustronnie. Jeśli choroba dotyka dwoje oczu to zazwyczaj natężenie objawów jest nierównomierne. U niektórych pacjentów może wystąpić także ból podczas poruszania gałkami ocznymi. Objawy i ich natężenie oraz rodzaj występują ze względu na postać neuropatii. Neuropatia dzieli się na: niedokrwienną neuropatię nerwu wzrokowego (PION) oraz neuropatię toksyczną nerwu wzrokowego.
Diagnostyka
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC wykonuje się badanie elektrofizjologiczne (VEP, PERG), które pomaga stwierdzić neuropatię. Już podczas badania można zauważyć nieprawidłowe reakcje źrenicy na światło, a także bladość tarczy nerwu wzrokowego. Samo badanie elektrofizjologiczne z kolei polega na zarejestrowaniu sygnału bioelektrycznego, który powstaje w gałce ocznej i przekazywany jest do części mózgu odpowiedzialnej za widzenie. Na początku choroby wszystkie elementy oka wydają się prawidłowo zbudowane, ich degradacja następuje wraz z czasem i postępem choroby. Drugim wykonywanym badaniem jest badanie pola widzenia, w jego trakcie może ujawnić się zawężenie obwodowego pola widzenia z jednoczesnym zachowaniem widzenia centralnego.
Leczenie
W przypadku neuropatii najważniejsze jest wyeliminowanie czynników, które do niej doprowadziły. Niestety przyczynami takimi są jedynie uraz, ucisk czy niedobory pokarmowe. W przypadku neuropatii spowodowanej np. infekcjami i stanem zapalnym stosuje się leczenie steroidoterapią. Polega ona na podawaniu pacjentowi dożylnie lub doustnie dawki kortykosteroidów przez pierwszy tydzień, po czym dawki redukuje się w miarę zauważenia poprawy. Pacjent może otrzymywać kolejne dawki w dużych odstępach jeszcze nawet przez 2-3 lata. Neuropatia to grupa schorzeń o różnym podłożu i przebiegu i niektóre jej rodzaje nie są możliwe do wyleczenia. W przypadku przebytej neuropatii niedokrwiennej w jednym oku, pacjent musi być pod stałą kontrolą okulistyczną, bo choroba może także zaatakować drugie oko. Osoby z grup ryzyka powinny więc jak najwcześniej podejmować działania profilaktyczne. W postaci nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego zaleca się pacjentom przyjmowanie aspiryny, w celu redukcji ryzyka wystąpienia choroby w drugim oku.
Istnieją jeszcze metody chirurgiczne redukujące neuropatię – dekompresja pochewki nerwu wzrokowego. Wykonuje się ją w celu zmniejszenia nacisku nagromadzonego płynu wokół nerwu wzrokowego. Decyzję o metodach leczenia choroby podejmuje lekarz, w uzgodnieniu z pacjentem.
PAMIĘTAJ!
- Jeśli towarzyszą Ci objawy podobne do opisanych jak najszybciej zgłoś się do okulisty. W Centrum Okulistycznego OCULISTIC dysponujemy najnowszym sprzętem, dzięki któremu szybko zdiagnozujemy chorobę.
- Jeśli neuropatia nerwu wzrokowego wystąpiła już w jednym oku, to istnieje ryzyko, że rozwinie się także w drugim, dlatego warto wykonywać badanie wzroku raz na rok.
- Osoby znajdujące się w grupie ryzyka, powinny niezwłocznie podjąć leczenie profilaktyczne, które uchroni ich wzrok przed zniszczeniem.