Zapalenie nerwu wzrokowego – objawy, diagnostyka i leczenie
Zapalenie nerwu wzrokowego może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Najczęściej dotyka osoby około 30. roku życia. Choroba polega na rozwijaniu się procesu zapalnego nerwu czaszkowego, odpowiedzialnego za przesyłanie bodźców wzrokowych z oka do kory wzrokowej i zwykle dotyka tylko jednego oka. Ze względu na miejsce występowania zapalenia wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia nerwu wzrokowego:
- Zapalenie wewnątrzgałkowe – zapalenie tarczy nerwu wzrokowego. Proces zapalny rozwija się w przednim odcinku nerwu wzrokowego. W trakcie schorzenia obserwuje się zmiany w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Najczęściej dotyka dzieci.
- Zapalenie pozagałkowe – jest diagnozowane znacznie częściej niż zapalenie wewnątrzgałkowe. Proces zapalny zlokalizowany jest w dalszym odcinku nerwu wzrokowego. W tej postaci choroby, na początku jej rozwoju, nie dochodzi do powstania zmian w obrębie tarczy nerwu wzrokowego.
Przyczyny
Zapalenie nerwu wzrokowego często rozwija się przy okazji chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, kiła, choroby reumatyczne, cukrzyca, zapalenie tętnic oraz ostre choroby zakaźne. Zapalenie często występuje także przy okazji zapalenia przyzębia i zatok. Wyróżnia się wiele możliwych przyczyn powstawania zapalenia nerwu wzrokowego:
- infekcje,
- wirusowe choroby zakaźne,
- choroby neurologiczne,
- zatrucie związkami chemicznymi.
Objawy
W początkowej fazie głównym objawem jest pogorszenie jakości wzroku. Zapalenie może także przyjmować bardziej gwałtowne formy obejmujące nagłe i tymczasowe zanikanie wzroku. Przed oczami chorego mogą także pojawiać się mroczki. Pacjentowi może także towarzyszyć ból podczas poruszania oczami. Rozszerzenie źrenic i ich brak reakcji może świadczyć o poważnych uszkodzeniach nerwu.
Do najczęstszych objawów zapalenia nerwu wzrokowego należą:
- wyraźne zmiany w polu widzenia,
- upośledzenie postrzegania barw,
- gwałtowna degradacja ostrości wzroku,
- brak reakcji źrenicy na światło,
- odczuwanie bólu przy poruszaniu gałką oczną.
Diagnostyka
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC w celu postawienia skutecznej diagnozy stosuje się angiografię fluoresceinową, a także wykonuje badanie elektrofizjologiczne (ERG generowana wzorcem). W przypadku angiografii działa kontrast, który pozwala na lepsze dostrzeżenie naczyń krwionośnych siatkówki. Z kolei badanie elektrofizjologiczne służy rejestracji zmian prądów czynnościowych powstających w gałce ocznej, w mięśniach gałkoruchowych oraz okolicy wzrokowej kory mózgowej. W badaniu tarczy nerwu wzrokowego, ujawnia się, że tarcza oka jest przekrwiona oraz ma zatarte granice. Zauważyć można również uszkodzone obszary siatkówki odpowiadające za ubytki w polu widzenia. Zapalenie nerwu wzrokowego może być także objawem stwardnienia rozsianego. W celu oszacowania ryzyka rozwinięcia się stwardnienia rozsianego wykonuje się rezonans magnetyczny.
Leczenie
Im wcześniej udamy się do lekarza okulisty, tym bardziej prawdopodobne, że uda nam się skutecznie pozbyć zapalenia nerwu wzrokowego. Najważniejszym elementem leczenia zapalenia nerwu wzrokowego jest ustalenie i wyeliminowanie jego przyczyny. W zależności od niej dobiera się skuteczny sposób leczenia. Najczęściej stosowane jest leczenie poprzez kurację sterydową, zwykle podawaną w iniekcjach doszklistkowych. Nieleczony zanik może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku. Aby zadbać o swój komfort i dobrze widzieć warto zgłosić się do profesjonalnego gabinetu okulistycznego w którym można będzie skorzystać z najlepszej metody leczenia.
PAMIĘTAJ!
- W przypadku wystąpienia objawów zapalenia Centrum OCULISTIC dysponuje najnowszym sprzętem medycznym, który pozwoli na postawienie szybkiej diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia.
- Zapalenie nerwu wzrokowego może być pierwszym objawem stwardnienia rozsianego.
- Szacuje się, że w ok 20% przypadków choroby następuje trwała utrata wzroku.
- W ciężkich przypadkach wymaganie jest leczenie szpitalne.