Zator tętnicy środkowej siatkówki – objawy, leczenie i diagnostyka
Zator tętnicy środkowej siatkówki powstaje w momencie, gdy zostaje zablokowany przepływ krwi z tętnicy do tkanki. Powstałe patologiczne zmiany mogą prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia wzroku i jego utraty. Zator może doprowadzić w krótkim czasie do nagłej utraty wzroku, co jest głównym objawem rozwijającej się choroby. Na powstanie zatorów mogą składać się różne czynniki. Zator może spowodować zakrzep, który przypłynął z zupełnie innej części ciała, czy nagły uraz. Przyczyną powstania zatoru mogą być także skumulowane bakterie, przedostające się z miejsca zakażenia do oka.
Objawy
Wymienia się kilka objawów zatoru tętnicy środkowej oka:
- bladość i obrzęk siatkówki,
- brak reakcji źrenicy na światło,
- gwałtowna i całkowita utrata wzroku,
- brak odczuwania bólu.
Diagnostyka
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC w celu zdiagnozowania zatoru tętnicy środkowej siatkówki wykonuje się badanie dna oka (angiografię fluoresceinową). Najpierw podaje się kontrast, który ma za zadanie uwidocznić wszystkie tętnice i żyłki na dnie oka. Następie wykonuje się serię fotografii dna oka i obserwuje, który obszar siatkówki nie jest dostatecznie ukrwiony. Wykonuje się także badanie pola widzenie (perymetrię), która pozwala określić, które części oka nie są dostatecznie ukrwione i w jakich obszarach mogły powstać ubytki utrudniające widzenie. W tym celu wykorzystuje się urządzenie zwane polomierzem. Pacjent patrzy na ekran aparatu jednym okiem i sygnalizuje kiedy zobaczy punkt świetlny. Pacjent, który nie zauważa pojawiających się punktów ma ubytki w polu widzenia.
Leczenie
W przypadku zatoru bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie zmiany i podjęcie leczenia. W przypadku kiedy tętnica nie została w pełni zamknięta można podjąć skuteczne i efektywne leczenie. Niestety jeśli dopływ krwi został zablokowany na długi czas, powstałe zmiany mogą być już nie do wyleczenia.
W Centrum Okulistycznym OCULISTIC aby skutecznie leczyć zakrzepy tętnic stosuje się leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i rozszerzające naczynia a także masaż gałki ocznej. Bardzo ważne jest określenie powodu z jakiego powstał zakrzep. Niekiedy zakrzep powiązany jest z chorobą serca czy chorobami zakaźnymi jak np. grypa. Skuteczne leczenie i zapobieganie zatorom w przyszłości obejmuje kompleksową profilaktykę w przypadku występowania chorób przewlekłych.
PAMIĘTAJ!
- Jeśli występują u Ciebie objawy zatoru należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!
- Materiał zatorowy może pochodzić z innych części ciała, np. serca. W obliczu diagnozy zatoru tętnicy środkowej siatkówki, ważne jest przeprowadzenie dodatkowych badań pod kątem np. chorób serca.
- Osoby będące w grupie ryzyka (choroby serca, zatory tłuszczowe) powinny przynajmniej raz w roku przejść badanie kontrolne pod kątem możliwości powstania zatoru tętnicy środkowej siatkówki.